backSpäť

Staráme sa o plot

Ploty obklopujúce naše domy a záhrady slúžia nielen pre oddelenie pozemkov a ochranu súkromia, ale zároveň aj dotvárajú prostredie a celkový vzhľad nášho domova. Aby ste vášmu plotu zabezpečili čo najdlhšiu životnosť a zároveň naň mohli byť patrične hrdí, je dôležité venovať mu náležitú starostlivosť a pozornosť.

 

Základné tipy v závislosti od použitého materiálu

V prvom rade závisí starostlivosť o plot samozrejme od toho, z čoho je váš plot vytvorený. Plastové ploty stačí umývať vodou, zatiaľčo živé ploty by ste mali pravidelne strihať krovinorezom alebo špeciálne pre tento účel určenými nožnicami. Pokiaľ je váš plot kovový, ohrozuje ho korózia, ktorej možno predísť nanesením ochranných náterov pred kóroziou skôr než plot namaľujete.

Obľúbeným a veľmi praktickým materiálom pre plot je predovšetkým ľahko spracovateľné drevo. Odporúča sa použiť drevo majúce dlhšiu životnosť, ako napríklad agát a dub, hoci v praxi je používanejší lacnejší smrek. Všeobecne však platí, že bez ohľadu na použitý typ dreva, zabezpečíte svojmu plotu tým dlhší život, čím lepšie sa oň staráte.

Starostlivosť o drevený plot

Skôr než s drevom pre plot začnete pracovať, ubezpečte sa, že je dostatočne vyschnuté, nakoľko náter na vlhkom dreve by sa dobre neudržal a jeho nanášanie by tým pádom bolo neefektívne. Je tiež potrebné mať na pamäti, že pri vyššej teplote a nízkej vlhkosti zasychajú nátery rýchlejšie, je preto ideálne zvoliť si pre starostlivosť o plot teplé a suché letné dni. Pokiaľ pracujete s už dávnejšie natretým plotom, odstráňte starý náter skôr než sa pustíte do nanášania nových vrstiev.

Váš drevený plot by ste mali ochrániť pred nákazou hubami, plesňami a hmyzom poškodzujúcim drevo. Podobnú ochranu mu zabezpečí impregnácia fungicídnymi prostriedkami, po ktorej je poškodenie dreva v budúcnosti menej pravdepodobné a zároveň sa ďalší náter do dreva lepšie vsiakne a bude celistvejší. Ideálnym pomocníkom pre tento účel je kvapalný insekticídny a fungicídny prostriedok Drevosan, ktorý sa nanesie na drevo pred použitím náterov a lazúr.Následne sa môžete pustiť do potretia plotu impregnačným náterom napríklad vo forme lazúrovacích farieb. Tie uchovajú pôvodnú štruktúru dreva, odpudzujú vodu a chránia drevo pred nepriazňou počasia. Odporúčame vyskúšať lazúry na drevo značky Slovlux s obsahom ľanového oleja, s ktorými dodáte vášmu plotu nielen lesk, ale aj kvalitnú ochranu proti vlhkosti, nepriaznivým poveternostným podmienkam a UV žiareniu.

Použite najprv tenkovrstvú lazúru Slovlux prenikajúcu hlboko do základov dreva. Nanáša sa v minimálne dvoch vrstvách, z ktorých každá by mala vysychať aspoň po dobu jedného dňa. Neskôr natrite drevo lakovou lazúrou Slovlux, ktorá mu dodá požadovanú ochranu a lesk. Aj túto lazúru by ste mali pre lepší efekt naniesť aspoň v dvoch vrstvách, pričom interval medzi jednotlivými vrstvami sa v tomto prípade skracuje na 12 hodín.

Na záver nezabudnite očistiť použité pomôcky riedidlom a majte na pamäti, že starostlivosť o plot je činnosťou, ktorej by ste mali venovať približne každé dva až štyri roky.