backSpäť

FARBA NA BETÓN

Na čo je potrebné pri maľovaní betónu myslieť a aké produkty máte na výber? Pozrieme sa aj na najnovší prírastok spoločnosti Slovlak v kategórii farieb na betón, náter Slovakry Betón.

Na čo treba pri maľovaní betónu myslieť

V našich podmienkach si betón dlhodobo udržiava svoju popularitu vzhľadom na svoju odolnosť, pevnosť a trvanlivosť. Predstavuje navyše ohňovzdorný materiál, ktorý znesie aj väčšiu záťaž a pri primeranej a pravidelnej údržbe má tiež dlhú životnosť. V praxi sa najčastejšie stretávame s betónovými múrmi, podlahami v garážach, pivniciach či na balkónoch. Z betónu sa navyše bežne vyrábajú aj záhradné bazény, oplotenia, stĺpy či iné objekty. Je však potrebné myslieť na to, že zvlášť betón umiestnený vo vonkajšom prostredí začína opotrebúvať a začínajú sa na ňom prejavovať účinky poveternostných vplyvov. Z tohto dôvodu je potrebné betónové povrchy ošetriť kvalitným ochranným náterom, ktorý im zaručí dlhodobú ochranu pred pôsobením vlhkosti, UV žiarenia a mechanickým zaťažením.

Funkciu protiprašného náteru plní v portfóliu výrobcu Slovlak univerzálna farba na betón Hydroban s UV filtrom, vhodná pre použitie v interiéri aj exteriéri. Na výber máte k dispozícii náter v bielom, svetlošedom, šedom či červenohnedom odtieni. Špeciálne na ochranu povrchov bazénov, vodných nádrží a záhradných jazierok z betónu je zas určená syntetická farba na bazény Hydroban Eko. Vyznačuje sa odolnosťou voči vode aj mechanickému zaťaženiu a dostupná je výlučne v modrom prevedení.
 

Spoznajte novú farbu na betónové povrchy

Firma Slovlak na slovenský trh nedávno priniesla novinku v oblasti farieb na betón, vodouriediteľnú akrylátovú kryciu farbu určenú špeciálne na povrchy z betónu, Slovakryl Betón v svetlošedom odtieni. Ide o rýchloschnúci a paropriepustný náter s vysokým stupňom priľnavosti. Farba má výnimočnú kryciu schopnosť, na podklade sa dokáže výborne udržať a v prípade potreby je možné náter tohto prípravku aj umývať, hoci by sa pokiaľ možno, nemal nachádzať v trvalo mokrom prostredí po dlhšiu dobu. Plusom navyše je dekoračný hladký až polomatný efekt, ktorý produkt na povrchu betónu po svojej aplikácii vytvára. 
   
Je potrebné zdôrazniť, že farba Slovakryl Betón má rôznorodé využitie. Môže Vám poslúžiť ako protiprašný ochranný náter, vďaka ktorému sa interiérové betónové podlahy stávajú odolnejšie voči miernemu mechanickému zaťaženiu, ktorému môžu byť vystavené. Plní taktiež ochrannú funkciu v prípade nanesenia na zvislé exteriérové betónové plochy, ktoré týmto spôsobom ochráni pred vplyvom vonkajšieho prostredia.
 

Aká správne aplikovať náter?

Samotný náter je možné aplikujeme len na suché povrchy, na ktoré je možné najprv naniesť penetračnú farbu Penakryl aby sa tak následný náter ľahšie vpil do materiálu a súčasne sa na ňom lepšie udržal. Alternatívne môžete rovno použiť farbu Slovakryl Betón zriedenú vodou v pomere 2:1, teda 2 diely farby na jeden diel vody. Za účelom dosiahnutia čo najlepších a najdlhšie trvajúcich výsledkov odporúčame aplikáciu jednej až dvoch vrstiev náteru, pričom každá vrstva by mala zasychať aspoň 6 až 12 hodín.

Čo sa týka zaťaženia betónovej podlahy po aplikácii produktu, s ľahkým mechanickým zaťažením povrchu je vhodné začať po troch dňoch. Bežná chôdza po podlahe je možná už po prvom dni od nanesenia náteru. Aby farba čo najrýchlejšie vyschla, teplota okolitého prostredia by sa mala pohybovať v rozpätí od 10 do 30 stupňov Celzia. Čerstvo namaľovaný náter je napokon potrebné chrániť pred priamym vetrom, dažďom, mrazom ako aj vplyvom vlhkosti.