backSpäť

Ako na maľovanie radiátora

Akým spôsobom by ste mali postupovať, keď sa rozhodnete vymaľovať váš radiátor? Na čo by ste si mali dávať pozor a s akým produktom možno pracovať? Odhaľte to v našom najnovšom článku.Vyčistenie radiátora a príprava na maľovanie


Pokiaľ je radiátor zapnutý, na začiatok by ste mali vypnúť prívod vody a počkať, kým vychladne. Radiátor by ste mali taktiež maľovať až potom, ako z neho odstránite starší náter, hrdzu, mastnostu, prach a iné nečistoty, či si už pre tento účel zvolíte oceľovú alebo drôtenú kefu, šmirgľový prípadne brúsny papier alebo iný prostriedok. Je tiež dôležité predísť zašpineniu častí radiátora, ktoré nebudú maľované, predovšetkým vstupných a výstupných ventilov, ktoré efektívne ochráni maliarska páska. Nezabudnite ani na podlahu pod radiátorom či stenu za ním, kam sa dá pripevniť maliarska fólia. Vďaka tomu môžete radiátor pokojne natierať aj na jeho mieste bez toho, aby ste ho museli skladať zo steny.

Nasleduje nanesenie základnej farby s antikoróznym efektom, prostredníctvom ktorého je radiátor chránený pred prenikaním vlhkosti a tým pádom sa znižuje riziko výskytu oxidácie, nehovoriac o tom, že sa takto predĺži životnosť výsledného náteru. Neváhajte sa v tomto ohľade spoľahnúť na všestrannú antikoróznu syntetickú farbu Korozal základ S2000. Dá sa použiť nielen na kovy vo vnútornom a vonkajšom prostredí, ale aj predmety už postihnuté koróziou či objektov z betónu alebo dreva.


Začíname maľovať náš radiátor


Po vykonaní predchádzajúcich krokov konečne prichádza čas na samotné maľovanie radiátora. Praktickým riešením je pre vás syntetická farba Korozal Radiátor od spoločnosti Slovlak vyvinutá špeciálne pre natieranie radiátorov. Hodí sa však aj pre iné vykurovacie telesá a teplovodné potrubie, či sa už nachádza v interiéri alebo v exteriéri. Náter rýchlo zasychá a dodáva kovovým povrchom lesklú vrstvu, ktorá je odolná voči žltnutiu, pôsobeniu okolitého prostredia aj teplotám v rozsahu do 80 stupňov Celzia. Produkt je dostupný v dvoch baleniach s hmotnosťou troch kilogramov a 0,75 kg.Po detailnom premiešaní farby Korozal ju možno na radiátor naniesť v jednej alebo dvoch vrstvách podľa toho, aký nerovný či poškodený je pôvodný podklad. Každá vrstva si pre zasychanie vyžaduje 24 hodín, tento čas sa však môže predĺžiť pokiaľ v okolí radiátora panujú príliš nízke teploty, zatiaľčo vlhkosť vzduchu je relatívne vysoká. V momente náteru by teplota okolitého prostredia ani samotného radiátora nemala klesnúť pod plus päť stupňov Celzia. S vykurovaním by ste mali počkať aspoň jeden deň po dokončení náteru a pomôcky, s ktorými ste počas maľovania pracovali, je vhodné vyčistiť s pomocou riedidla.

Alternatívu vám ponúka vodou riediteľná farba Slovakryl Radiátor v bielom prevedení alebo s odtieňom slonovinovej kosti. Ide o ľahko roztierateľnú a priľnavú farbu s výborným krytím, ktorá zasychá už v priebehu dvoch až troch hodín a je schopná odolávať teplote do 80 stupňov Celzia. Chráni povrch radiátorov, teplovodných potrubí a vykurovacích telies a zároveň im dodáva dekoratívnejší vzhľad.