backSpäť

Koľko stojí vymaľovanie bytu?

Uvažujete o maľovaní bytu, avšak máte pochybnosti o tom, v akých cenových kategóriách sa pohybuje? Prezradíme vám, koľko orientačne stojí vymaľovanie bytu, od akých kritérií závisí výsledná cena a či je výhodnejšie maľovať svojpomocne alebo s profesionálmi.


Čo treba mať na pamäti


K hlavným faktorom majúcim vplyv na cenu maľovania patria rozmery bytu, keďže práve od nich sa odvíja množstvo farby, ktoré budete potrebovať. Ak podobné informácie nie sú pre vás dostupné, môžete si ich jednoducho zistiť aj sami. Stačí zmerať dĺžku a výšku všetkých stien prípadne aj rozmery stropu, pokiaľ sa ho tiež chystáte vymaľovať. Ak nie, nemusíte naň brať ohľad podobne, ako nie je nutné zohľadniť dvere a okná. Je totiž praktickejšie mať k dispozícii trochu väčšie množstvo farby, než vám napokon bude treba, aby ste neskôr nemuseli pre nedostatok dokupovať dodatočnú farbu.Po vykonaní výpočtov si môžete plochu uvedenú v metroch štvorcových porovnať s krycou schopnosťou jednotlivých maliarskych farieb a tak už budete vedieť, koľko farby si vymaľovanie vášho bytu bude vyžadovať. Je jasné, že maľovanie trojizbového bytu je finančne náročnejšie ako v prípade jednoizbového bytu, nie je však nutné maľovať všetky izby súčasne respektíve niektoré z nich si môžete nechať na neskôr.

Druhým zásadným aspektom je podklad, na ktorý budete maľovať. Nie všetky farby sú vhodné pre všetky typy materiálov a niekedy je nutné pred maľovaním vyhladiť steny alebo iným spôsobom opraviť poškodenú omietku, čo platí predovšetkým pri starších omietkach a predstavuje ďalšiu investíciu.


Na čo nemožno zabúdať


Nemenej dôležité sú produkty, s ktorými chcete byt vymaľovať. Jednotlivé farby sú dodávané v rôznych veľkostiach od balení s hmotnosťou 1, 5 kg a 4 kg až po balenia vážiace 25 kg a určené pre veľké plochy. Napríklad cena farby Premio Elegant s vysokou belosťou v balení 7, 5 kg sa pohybuje okolo 11 eur, zatiaľčo natónovaná interiérová maliarska farba Premio Color je približne o euro drahšia a penetrácia Penakryl sa v balení s objemom 5 litrov zase predáva v priemere za 10 eur.Nasledovnou otázkou, ktorú by ste mali zvážiť, je či budete váš byt maľovať vlastnými silami prípadne požiadate známych či priateľov alebo sa spoľahnete na služby profesionálnych maliarov. Zaujímavým riešením niektorých klientov je z praktického hľadiska začať najprv s maľovaním svojpomocne a pokiaľ sa vám výsledok nebudete pozdávať, tak si jednoducho zavoláte na pomoc odborníka. Firmy realizujúce maliarske práce vám vypracujú ponuku na mieru v závislosti od potrieb vášho bývania a vašich preferencií.

Nie vždy je maľovanie vo vlastnej réžii výrazne lacnejšie ako prostredníctvom špecialistov. Ušetríte síce na pracovnej sile, musíte však investovať nielen do farby, ale aj do príslušenstva, s ktorým budete pracovať. To zahŕňa tak maliarske náčinie, ako sú štetce, valčeky a teleskopické tyče, ako aj ďalšie praktické detaily typu vaničky, vedrá, ochranné fólie, brúsny papier, lepiace pásky a podobne. Všeobecne platí, že vo väčších mestách sa za maliarske práce platí viac ako v tých menších alebo na vidieku.

Ako vidíte, cena za vymaľovanie bytu  je veľmi individuálna a pohybuje sa v rôznych cenových hladinách v závislosti od vyššie uvedených kritérií. V súčasnosti sa ponuky na maľovanie bytu začínajú vo väčšine prípadov na sume 300 eur, v tej však nie sú zahrnuté farby. Dajte si pozor na príliš nízke ceny, môžu sa spájať s nekvalitne odvodenou prácou, ale ani príliš vysoké sumy nie sú automaticky zárukou dokonalosti. Ak ste sa rozhodli pre profesionálnych maliarov, odporúčame vám kontaktovať čo najviac maliarskych firiem vo vašom okolí, priblížiť im vaše predstavy prípadne sa dohodnúť na nezáväznej obhliadke a následne sa rozhodnúť podľa ponúk, ktoré obratom dostanete.