backSpäť

Aké podmienky sú pre maľovanie najvhodnejšie?

Kedy sa najviac oplatí maľovať, pri akom počasí a akých poveternostných podmienkach? Pokiaľ chcete, aby sa náter do podkladu vsiakol čo najrýchlejšie a bol čo najkvalitnejší, mali by ste vziať do úvahy niekoľko základných faktorov. Kedy je najlepšie maľovať?


Ideálny čas a primerané prírodné podmienky zohrávajú dôležitú úlohu bez ohľadu na to, či maľujete v interiéri alebo v exteriéri. Pri vhodných podmienkach bude proces maľovania nielen jednoduchší a rýchlejší, ale aj efektívnejší, keďže dodá náteru dlhšiu životnosť a trvanlivosť, o estetickejšom vzhľade nehovoriac. Všeobecne platí, že náter bude zasychať pomalšie pri vyššej vlhkosti vzduchu, ktorá sa navyše môže na maľovaný materiál zachytiť a zanechať na ňom stopu. Náter sa do podkladu nevpije pri maľovaní na vlhké drevo alebo drevo pokryté rosou či námrazou.

Negatívne pôsobia tak príliš nízke teploty, ako aj prudké slnečné lúče a preto sa vyhnite hodinám, počas ktorých slnko pôsobí najintenzívnejšie. V ideálnom prípade by ste maľujte v primerane suchom čase s príjemnou teplotou, teda v rámci dní koncom leta alebo začiatkom jesene, najlepšie v doobedňajších hodinách. Teplota vzduchu by nemala klesnúť pod 10 stupňov Celzia, ale ani prevýšiť 25 stupňov Celzia. Pokiaľ maľujete v exteriéri napríklad vonkajšiu fasádu, náter je potrebné chrániť počas zasychania pred pôsobením hmly, mrazu, dažďa, vetra a iných poveternostných javov. Vo vnútorných priestoroch zase nezabudnite na dostatočnú ventiláciu vzduchu.


Ako dlho schne maľovka


V prípade, že sú pre maľovanie zabezpečené primerané podmienky, vyschne maľovka skôr, výsledný čas však záleží tiež od toho, s akým produktom pracujete, aký materiál maľujete a či je náter realizovaný vo vnútornom alebo vonkajšom prostredí. Ak na penetračný náter Penakryl nedopadá tieň, zaschne v priebehu 12 hodín, zatiaľčo jedna vrstva interiérových maliarskych farieb Premio si vyžaduje približne 6 hodín.

Pri maľovaní na drevo sa používa napríklad impregnačný olej na drevo Limba, ktorý obsahuje ľanový olej a pre vyschnutie by ste mu mali dať asi 24 hodín. Podobne je vhodné nechať zaschnúť vrstvu produktu tenkovrstvá lazúra Slovlux prenikajúceho hlboko do základov dreva. Ak naopak siahnete po lakovej lazúre Slovlux ponúkajúcej dlhodobú ochranu a lesk, tej k zaschnutiu postačí asi 12 hodín.

Rovnaký interval si vyžaduje lak na kameň Granit chrániaci kameň pred slnečnými lúčmi aj antikorózna farba Renokov. Na druhej strane, pre antikoróznu syntetickú farbu Korozal základ S2000 je charakteristický čas vyschnutia do troch hodín. Pre maľovanie fasády sa napokon môžete spoľahnúť na disperznú fasádnu farbu Finit s vynikajúcou oteruvzdornosťou a paropriepustnosťou. Odporúčame vám naniesť dve až tri vrstvy tohto náteru, pričom každý z nich vyschne v priebehu šesť až dvanásť hodín.