backSpäť

Staráme sa o drevené konštrukčné prvky

Na prvý pohľad nenápadná súčasť vášho domova z času na čas požaduje primeranú starostlivosť, aby si tak naďalej mohla zachovať svoje funkcie a celkový vzhľad. Zistite, ako by sa pri údržbe drevených trámov malo postupovať a čo k tomu budete potrebovať.


Čo treba mať na pamäti

Pod označením drevených konštrukčných prvkov máme na mysli v prvom rade drevené trámy, ktoré sa nachádzajú na strope prípadne múroch vášho domu alebo chalupy. Aby ste ich udržali v dobrom stave a zaistili im dlhú životnosť, vyžadujú si pravidelnú údržbu s pomocou špeciálne pre drevo určených prostriedkov. Pokiaľ starostlivosť o drevo vykonáte dôkladne a použijete kvalitné produkty, postačí ju vykonávať každých päť rokov, v opačnom prípade môže byť nová obnova dreva nevyhnutná už za dva roky.

Skôr než sa do starostlivosti o drevené prvky v domácnosti pustíte, uistite sa, že drevený podklad je primerane suchý a čistý. Platí, že pôvodný náter vo väčšine prípadov nie je potrebné odstraňovať a brúsnym papierom mu môžete dodať hladší vzhľad. Je vhodné nový náter realizovať v priebehu dní s nižšou vlhkosťou vzduchu a vyššou teplotou, aby tak mohol rýchlejšie a lepšie vyschnúť.


Základná výbava pre údržbu drevených prvkov

Predovšetkým v prípade nových drevených konštrukčných prvkov je vhodné ochrániť ich pred vznikom plesní, húb alebo pôsobením drevokazného hmyzu. To vám umožňuje insekticídny a fungicídny produkt Drevosan, pôsobením ktorého navyše ďalší náter do dreveného podkladu rýchlejšie vsiakne a bude mať úplnejšiu podobu. Pre udržanie pôvodného vzhľadu dreva, ako aj jeho prirodzenej štruktúry môžete použiť niektorý z dostupných údržbových olejov, napríklad impregnačný olej na drevo na báze ľanového oleja Limba vyrábaný spoločnosťou Slovlak.

Napokon sa dostávame k téme lazúr, kde platí, že pri drevených trámoch v dome dajte prednosť hrubovrstvým respektíve lakovým lazúram pred ich tenkovrstvými alternatívami. Sú totiž určené pre suchý drevený povrch, ktorý nepodlieha zásadným zmenám pod vplyvom vlhkosti a vďaka tomu sa nimi natiera interiérový nábytok, okná a okenice. Praktickým pomocníkom vám tak bude laková lazúra Slovlux, ktorá je zárukou dlhodobého lesku a ochrany dreva. Záleží pritom len na vás, či dáte prednosť bezfarebnej verzii alebo si zvolíte tóny červeného smreku, borovice, mahagónu či čerešne.

Odborníci odporúčajú naniesť na drevené trámy dve prípadne viac vrstiev lakovej lazúry, aby sa tak dosiahol dlhodobejší efekt. Každá z vrstiev zasychá pri optimálnych podmienkach po dobu maximálne 12 hodín. Nezabúdajte, že jednotlivé drevené prvky môžu po konečnej údržbe vyzerať tmavšie než pôvodne, keďže na výsledný odtieň má vplyv tak kvalita a druh zvoleného dreva, ako aj množstvo náterov, ktoré naň nanesiete.