backSpäť

Zabudnite na studené steny a pleseň v domácnosti!

Vlhkosť a následná tvorba plesní je častým problémom tak pri starších, ako aj novo postavených stenách, ktoré pod ich vplyvom pôsobia chladno. Ak sa podobnému efektu chcete u vás doma vyhnúť, pokračujte v čítaní.


Praktické riešenie studených stien

 
Pokiaľ pleseň už časť steny zasiahla, je nutné aby ste ju ošetrili s pomocou chemického prostriedku špeciálne určeného pre likvidáciu plesní. Všeobecne sa dá povedať, že studené steny a pleseň vznikajú v dôsledku kondenzácie a zrážania vody na stene, čomu možno predísť použitím špecifickej tepelnoizolačnej farby respektíve farby, ktorá sa vyznačuje tepelnozolačnými vlastnosťami. V tomto smere patrí k popredným produktom na súčasnom trhu interiérová farba Premio Thermo, vyrábaná spoločnosťou Slovlak, ktorá sa špecializuje na produkciu farieb, lakov a lazúr.
 
Spomenutá farba je oteruvzdorná, dodávaná v bielom prevedení vysokého stupňa belosti a má vynikajúcu kryciu schopnosť. Jej súčasťou je jemné tepelnoizolačné keramické plnivo a poslúži vám pri interiérových náteroch omietky, sadrokartónových a drevotrieskových dosiek, ako aj betónových panelov. Vďaka pomerne širokému spektru použitia sa tak farba hodí do obytných a reprezentatívnych miestností, stretneme sa s ňou ale aj v detských izbách a nevyhýba sa ani kancelárskym priestorom.Použitie tepelnoizolačnej farby v praxi


Príprava na aplikáciu farby Premio Thermo je mierne odlišná v závislosti od toho, či sa pracuje s novou alebo starou omietkou. V oboch prípadoch však platí, že studená stena, ktorú budeme maľovať, musí byť primerane suchá, pevná, ako aj odmastená a zbavená akýchkoľvek nečistôt a prachu. Nová omietka potrebuje pred nanenesením náteru najprv dostatočne vyzrieť, čo si vyžaduje približne 28 – 30 dní. Starú omietku je zase potrebné zbaviť už nesúdržnej vrstvy predchádzajúcich náterov.

Nasledujúcim krokom by mala byť penetrácia, pre ktorú vám odporúčame použitie penetračnej farby Penakryl, ktorej zaschnutie zaberie zhruba 12 hodín. Pokračujeme nanášaním samotnej farby Premio Thermo a to buď s pomocou štetca, valčeka alebo prostredníctvom striekania. Náter možno vykonať v jednej alebo dvoch vrstvách, ktoré by mal oddeľovať časový interval v rozsahu 4 – 6 hodín.

Snažte sa realizovať náter pri primeranej teplote a minimálnej vlhkosti vzduchu, nakoľko čím vyššia vlhkosť a čím nižšia teplota bude v maľovanom priestore panovať, tým dlhšie bude trvať zasychanie náteru.

Pokiaľ chcete, aby vaša stena disponovala tepelnoizolačnými vlastnosťami, miesto bielej však dávate prednosť farebnosti, nezúfajte. Farbu Premio Thermo totiž možno v prípade záujmu tónovať s niektorou z interiérových maliarskych farieb Premio Color, ktoré sú dostupné v mnohých oku lahodiacich odtieňoch, od fialky cez nezábudku až po pistáciu, prvosienku či ibištek.