backSpäť

OCHRANA DREVA PRE ZAČIATOČNÍKOV

Pre svoje univerzálne použitie, estetický výzor a praktické funkcie je drevo veľmi obľúbeným materiálom tak v interiéri, ako aj exteriéri. Aby si však svoj vzhľad a charakteristiku zachovalo, vyžaduje si primeranú ochranu.


Jednoduché riešenia pre bežné problémy dreva


Popri samotnej kvalite zvoleného druhu dreva má na stav dreva vplyv tak slnečné žiarenie, dážď, ako aj drevokazný hmyz. Efekt niektorých z týchto faktorov môžete jednoducho znížiť ak napríklad drevený altánok prikryjete strechou alebo nenecháte v bezprostrednej blízkosti dreveného plota rásť vegetáciu, ktorá by mohla zvyšovať jeho vlhkosť. Podobné riešenia sú síce nápomocné, z dlhodobého hľadiska však zároveň nepostačujúce a preto je vhodné spoľahnúť sa na špeciálne produkty, ktoré drevu poskytnú primeranú ochranu.Prvým krokom by mala byť impregnácia, ktorú možno zrealizovať napríklad s pomocou impregnačného oleja na drevo Limba. Tento olej sa zakladá na báze ľanového oleja a jeho hlavnou funkciou je zachovanie prirodzenej štruktúry, kvality a pôvodného vzhľadu dreva. Zároveň zaručí jeho odolnosť voči vode a UV žiareniu a môžete si ho zadovážiť v bezfarebnom variante alebo si zvoliť niektorý z dostupných odtieňov, ako je teak, čerešňa, orech, dub či palisander.

Pokiaľ nechcete, aby bolo drevo poškodené pôsobením húb, plesní alebo drevokazných organizmov, stavte na insekticídny a fungicídny prostriedok Drevosan z produkcie spoločnosti Slovlak. Tento produkt sa oplatí využiť hlavne pri novom dreve a po jeho nanesení sa náter bude vyznačovať väčšou celistvosťou a bez problémov sa vpije do dreva.

Dlhodobá ochrana dreva a zachovanie jeho kvality

Životnosť a kvalitu dreva vo vašej domácnosti v neposlednom rade posilnia aj špeciálne pre drevo určené lazúry, ktoré zlepšia jeho odolnosť a taktiež zabránia vysychaniu a praskaniu dreva, ako aj tomu, aby doň prenikala vlhkosť. Zvoliť si pritom možno spomedzi  tenkovrstvých alebo hrubovrstvých, alebo ak chcete lakových lazúr.
 


Príkladom prvej kategórie je tenkovrstvá lazúra Slovlux prenikajúca hĺbkovo do štruktúry dreva. Použitie si nájde v prvom rade pri plotoch, balkónoch, altánkoch alebo záhradnom nábytku, keďže môže byť využitá aj v prípade vlhkejšieho dreva. Naopak pre suché drevo nábytku v interiéri, okeníc alebo okien sa hodí laková lazúra Slovlux prinášajúca drevu ochranu i dlhodobý lesk. Tieto lazúry sú dostupné v bezfarebnom prevedení alebo vo viacerých odtieňoch rôznych druhov stromov a pre lepší výsledok sa odporúča naniesť ich v minimálne dvoch vrstvách, ktoré musí oddeliť dostatočný čas na zaschnutie.   

Nezabúdajte, že pri vlhšom vzduchu a nižšej teplote bude natreté drevo zasychať pomalšie, je preto vhodné vybrať si na maľovanie dreva suchšie a teplejšie dni letných a jesenných mesiacov. Je výhodné spracúvané drevo pred náterom obrúsiť brúsnym papierom, vďaka ktorému bude jeho povrch hladší. Výsledný vzhľad dreva po jeho obnove sa bude zakladať tak na kvalite a druhu zvoleného dreva, ako aj množstve náterov. Ideálne je držať sa zlatej strednej cesty, nakoľko príliš tmavý náter môže pohlcovať teplo a spôsobiť praskanie dreva, kým príliš svetlý náter nie je dostatočne efektívny pre dlhodobú ochranu pred počasím.