backSpäť

AKO SA STARAŤ O DREVENÚ TERASU?

Terasa predstavuje miesto, kde si môžeme príjemne posedieť na čerstvom vzduchu a v záplave slnečných lúčov aj stráviť pohodové chvíle v spoločnosti blízkych a priateľov. Akú údržbu si však drevená terasa vyžaduje a načo by ste pri nej nemali zabúdať? Odhalíme vám v našom najnovšom článku:


Nástrahy číhajúce na exteriérovú terasu


Čím lepšou trvanlivosťou a životnosťou sa vyznačuje drevo, z ktorého je vytvorená vaša terasa, tým bude starostlivosť o ňu jednoduchšia. Pri správnej a pravidelnej údržbe si však terasa udrží svoju podobu bez ohľadu na kvalitu jej materiálu. Podobne ako iné drevené objekty nachádzajúce sa v exteriéri, aj drevené terasy podliehajú vplyvu podnebia, predovšetkým slnečným lúčom a dažďu. Pod ich pôsobením drevo rýchlejšie zostarne, v dôsledku čoho sa automaticky znižuje jeho životnosť. Postupom času sa navyše farba dreva bude meniť a bez primeranej starostlivosti dosiahne šedý, alebo ak chcete sivý odtieň, ktorý vytvára dojem zanedbania a nedostatočnej údržby.Tomuto procesu však možno predchádzať s pomocou špeciálnych olejov, ku ktorým sa radí napríklad impregnačný olej na drevo na báze ľanového oleja Limba. Ten posilní odolnosť dreva vzhľadom na vplyv UV žiarenia a vody a zároveň zachová pôvodnú kvalitu, vzhľad a prirodzenú štruktúru vašej drevenej terasy. Pokiaľ je vaša terasa krytá a nedopadajú na ňu slnečné lúče po celý deň, olejom Limba by ste ju mali natrieť približne každé tri roky. Ak však terasa nie je pred priamym a dlhodobým pôsobením počasia chránená, vyžaduje si pravidelnú starostlivosť raz - dva krát ročne, najlepšie v čase jarných alebo letných mesiacov.

Nemusíte upadať do zúfalstva v prípade, ak ste údržbu terasy ponechali stranou a začala sa na nej prejavovať sivá farba. Tento efekt je totiž len povrchový a dá sa odstrániť buď použitím špeciálnych chemických prostriedkov alebo brúsením. V oboch prípadoch je ďalším krokom použitie oleja Limba, aby ste sa podobným problémom už v budúcnosti vyhli.


Praktické tipy a prostriedky pre perfektný výsledok


Popri počasí môžu drevenej terase uškodiť aj huby, plesne a drevokazný hmyz. Pred negatívnymi následkami týchto faktorov drevo podporí špecializovaný a vysoko účinný insekticídny a fungicídny prostriedok Drevosan. Obzvlášť v prípade mladého a nového dreva je aplikácia tohto produktu dôležitým krokom, ktorý by ste nemali vynechať.Pri údržbe terasy sa oplatí staviť aj na lazúry, pričom v tejto kategórii vám odporúčame tenkovrstvú lazúru Slovlux, ktorá preniká hlboko do drevenej štruktúry a je ideálna predovšetkým pre drevo, na ktorom sa prejavujú účinky vlhkosti. Lazúra je produkovaná spoločnosťou Slovlak a dostupná vo viacerých farebných odtieňoch rôznych druhov drevín. Lepší výsledný efekt vám poskytne v prípade, že ju nanesiete v aspoň dvoch vrstvách, pričom interval pre zaschnutie medzi jednotlivými vrstvami by sa mal pohybovať v rozsahu pol až celého dňa. Majte na pamäti, že konečný vzhľad vašej drevenej terasy sa bude odvíjať tak od kvality a druhu použitého dreva, ako aj množstva náterov, ktoré ste naň aplikovali.