backSpäť

AQUALAK, VÁŠ ŠIKOVNÝ POMOCNÍK DO DOMÁCNOSTI

Drevený nábytok dokáže krásne zútulniť domov, zatiaľčo drevené hračky sú odolné a potešia dieťa každého veku. Ako sa však môžeme o tieto predmety starať, aby si zachovali svoju kvalitu a životnosť čo najdlhšie? Nechajte to na starosti laku na drevo Aqualak, ktorého praktické funkcie a jednoduché použitie vás príjemne prekvapia.

Predstavenie produktu

Efektívny, vodou riediteľný akrylátový lak na drevo, tak by sa v skratke dal popísať Aqualak. Poslúži vám pre transparentné nátery rôznych z dreva vyrobených produktov nachádzajúcich sa v interiéri. Do tejto kategórie spadajú predovšetkým jednotlivé kusy nábytku, lak vám však tiež poslúži aj v prípade drevovláknitých a drevotrieskových dosiek, drevených obložení stien a stropov či nábytkových a dyhovaných dielcov.Rodičia určite ocenia, že Aqualak sa dá bez problémov použiť aj pre povrchovú úpravu detských drevených hračiek, nakoľko je v súlade s európskou normou STN EN 71/3, ktorá sa okrem iného zaoberá otázkou priameho styku s hračkami detí mladších ako tri roky. Aqualak je bezfarebný a dostupný buď v lesklom alebo matnom prevedení. Najčastejšie sa stretnete s praktickým balením s objemom 0, 7 litra, v prípade záujmu a plánovaného lakovania väčšej plochy alebo väčšieho množstva objektov; si však môžete pokojne zabezpečiť aj väčšie a cenovo výhodné balenia v rozsahu štyroch alebo deviatich litrov.

Ako možno s Aqualakom narábať

Prvým krokom pri aplikácii laku na drevo Aqualak je vždy kontrola zvoleného dreveného povrchu, ktorý sa musí vyznačovať dostatočnou čistotou a suchom. Pôvodný náter sa dá odstrániť s pomocou brúsenia, zatiaľčo živičné škvrny zlikviduje riedidlo C 6000. V prípade záujmu môžete pred prácou s Aqualakom zvolené drevo napustiť najprv insekticídnym a fungicídnym prostriedkom Drevosan, ktorý drevo ochráni pred vplyvom plesní, drevokazného hmyzu a húb. Netreba zabúdať ani na fakt, že pri tomto postupe sa lak do dreva ľahšie vpije a výsledný náter bude mať celistvejšiu podobu.

Po dostatočnom premiešaní balenia postupujte druhým krokom, ktorým je penetračný náter. Ten sa dosiahne zmiešaním laku na drevo Aqualak s vodou a síce v pomere 9 dielov laku na jeden diel vody. Riedenie, podobne ako výdatnosť balenia sa však v zásade odvíja od nasiakavosti vybraného dreveného povrchu. Po zaschnutí penetračného náteru nasleduje brúsenie brúsnym papierom s číslom 150 – 240.

Ďalším krokom je nanesenie už nezriedeného laku Aqualak, k čomu vám poslúži štetec, valček alebo striekanie. Mali by ste ho použiť v jednej alebo dvoch vrstvách, ktoré musí oddeľovať časový interval v rozsahu troch až päť hodín, čo je približný čas, ktorý si lak vyžaduje pre svoje zasychanie. Vplyv naň však má vlhkosť a teplota okolitého vzduchu, preto neodporúčame lak nanášať v prípade, že teplota klesne pod 10 °C alebo relatívna vlhkosť vzduchu prekročí 70 %.

Na záver nezabudnite umyť vodou všetky pomôcky, ktoré sa dostanú do kontaktu s lakom Aqualak, nakoľko po zaschnutí sa budú zvyšky laku odstraňovať len veľmi problematicky.