backSpäť

Ako maľovať strop

Maľovanie interiéru sa tradične začína od stropu a preto je dôležité vedieť, ako pri ňom postupovať. Prezradíme vám, čo by ste o maľbe stropu mali vedieť a ponúkneme vám tipy a triky, ktoré pri natieraní stropu určite oceníte.


Príprava na maľovanie stropu


Aby ste predišli škvrnám od maliarskej farby, je vhodné najprv vykonať pár úprav v priestore, ktorý budete maľovať. To značí pokryť nábytok nachádzajúci sa v miestnosti buď prostredníctvom novín, už nepoužívaných prikrývok alebo zakrývacích fólií. Zabúdať by ste pri prikrývaní nemali ani na podlahu. V závislosti od rozlohy natieranej plochy a toho, s akým nástrojom sa vám bude jednoduchšie pracovať, si môžete vybrať náčinie podľa vlastnej preferencie. V prípade stropu sa najčastejšie používa maliarsky valček.



Je dôležité rozlíšiť, či je plocha určená pre maľovanie novšieho alebo staršieho dáta. Platí, že nová omietka potrebuje zhruba mesiac pre svoje vyzretie, kým starší náter už môže byť nesúdržný a nová vrstva by sa na ňom teda dobre neujala. V takomto prípade je nevyhnutné náter oškrabať a vystierkovať. Nie je na škodu odstrániť zo stropu pred maľovaním prach a pokiaľ v ňom objavíte nerovnosti, k ich zakrytiu vám poslúži tak tmel, ako aj sadra.


Praktický postup a čo pre maľovanie stropu potrebujete


Práve strop je tou časťou izby, s ktorou by ste mali natieranie začať, steny by mali nasledovať až neskôr. Odporúčame vám maľovať od okna v smere do vnútra miestnosti, vďaka čomu bude rovnomernosť v nanášaní farby na strop viditeľnejšia. Pri otázke rovnomernosti oceníte stieraciu mriežku, o ktorú sa otiera valček predtým ponorený do náteru a s ktorého pomocou budete farbu rozotierať do stratena.

Oplatí sa myslieť na penetráciu, ktorá spevní povrch, zjednotí jeho nasiakavosť a zároveň zlepší priľnavosť ďalších nanášaných vrstiev. Spoľahnúť sa môžete na penetračný náter Penakryl zriedený vodou buď v pomere jedna k jednej alebo jedna k dvom. Vyschnutie penetračnej vrstvy si vyžaduje približne dvanásť hodín, pokiaľ samozrejme v danom priestore nepanuje prílišná vlhkosť alebo priveľmi nízka teplota.



Čo sa týka následného náteru, najvhodnejšou farbou pre maľovanie stropu je klasická biela a to platí aj pre izby, ktorých steny sú pokryté pestrou škálou farieb. Treba totiž mať na pamäti, že biely strop dodá miestnosti dojem priestrannosti a tiež svetla, zatiaľčo s farebným stropom by priestor pôsobil menší a tmavší, než v skutočnosti je. V otázke bielej interiérovej farby si môžete zvoliť spomedzi viacerých možností.

Tou prvou je farba Premio Ekonomik určená pre bežné použitie a vyznačujúca sa ľahkým spracovaním. Pokiaľ budete natierať strop v kancelárii alebo v inom reprezentatívnom priestore, odporúčame vám staviť na farbu Premio Elegant vzhľadom na jej vyšší stupeň belosti. Do detskej izby sa hodí napríklad umývateľná farba Premio Expert, ktorá výborne odoláva vlhkosti. Ak zase hľadáte náter s tepelnoizolačnými vlastnosťami, tou správnou voľbou je farba Premio Thermo. Interval zasychania pri všetkých spomenutých farbách predstavuje štyri až šesť hodín a je ich možné naniesť v jednej prípadne dvoch vrstvách.