backSpäť

Maľovanie na kov

Maľovanie na kov vo vašej domácnosti nemusí byť vôbec náročné, pokiaľ sa pri ňom budete držať niekoľkých základných pravidiel a použijete správne prostriedky. Poradíme vám ako dodať vašim kovovým objektom dlhšiu životnosť a zároveň ich ochrániť pred pôsobením poveternostných vplyvov a vznikom korózie.

 

Čím sa pri maľovaní na kov riadiť

V prvom rade je dôležité, vybrať si pre maľovanie kovových objektov vhodný čas počas dostatočne suchých dní s príjemnými teplotami. V priestore, kde sa maľuje, by tiež mala byť zabezpečená dostatočná ventilácia vzduchu a natierané kovové plochy musia byť počas zasychania chránené pred pôsobením dažďa, vetra, mrazu či prudkých slnečných lúčov. Nezabúdajte, že príliš nízke teploty a priveľká vlhkosť spomaľujú zasychanie náteru.

Následne zamerajte vašu pozornosť nato, aby sa na kove pred nanášaním náteru nenachádzala hrdza, mechanické nečistoty či pozostatky pôvodného náteru. Tie možno očistiť s pomocou brúsneho papiera, drôtenej kefy alebo čistiacim prostriedkom špeciálne určeným pre tento účel.Špecifické rady v závislosti od maľovaného kovu

Pokiaľ pracujete s plotom, bránou alebo iným kovovým predmetom, ktorý je pozinkovaný, odporúčame ho najprv na určitý čas ponechať pôsobeniu počasia. V prípade plechovej strechy nezabudnite tiež na čistenie kefou s mosadznými štetinami, použitie tmelu pre utesnenie možných škár a náhradu hrdzavých klincov pozinkovanými klincami vybavenými gumovým tesnením.

Pri natieraní kových dverí je praktickejšie zvesiť ich najprv z pántov a po zaschnutí náteru ich vložiť späť na miesto. Je bežné, že nový pozinkovaný plech pokrýva mastnota pochádzajúca z výrobného procesu. Pred natieraním je potrebné ju odstrániť s využitím niektorého z odmasťovacích prostriedkov, ktoré bežne využívate pri umývaní riadu.


Od teórie k praxi

Prvým krokom pri maľovaní kovu je použitie antikorózneho náteru, ktorý daný materiál nielen ochráni pred vytvorením korózie, ale zároveň zvyšuje životnosť ďalšieho naneseného náteru. Kov totiž izoluje od okolitého prostredia a tým pádom predchádza prenikaniu vlhkosti a následnému vzniku oxidácie.

Pre tento účel vám odporúčame špeciálnu antikoróznu syntetickú farbu Korozal základ S2000 z produkcie Slovlak. Možno ju využiť tak pre kovy umiestnené v interiéri, ako aj kovové objekty situované v exteriéri a súčasne napomôže pri natieraní betónu, dreva alebo kovových výrobkov už postihnutých koróziou.

Alternatívu predstavuje antikorózna farba Renokov, pre ktorú je charakteristický efekt dva v jednom, čo znamená, že poslúži ako základný a zároveň aj vrchný náter. K dispozícii je v niekoľkých farebných odtieňoch, ako napríklad čierna, červená, hnedá alebo šedá a môže sa použiť pre náter plotov, brán, stĺpov, striech či iných kovových objektov, bez ohľadu nato, či sú nové alebo už čiastočne podľahli korózii.

Pre dosiahnutie kvalitnejšieho výsledku je zásadné natrieť niektorú z ponúknutých farieb minimálne v dvoch vrstvách, z ktorých každá musí poriadne vyschnúť pred nanesením ďalšieho náteru. Doba zasychania u Korozalu predstavuje aspoň tri hodiny, zatiaľčo pri Renokove hovoríme o 12 – hodinovom intervale. Majte na pamäti dostatočne farby pred ich použitím premiešať.