backSpäť

Maľovanie na kameň

Maľovanie na kameň patrí k technikám, ktoré si nájdu nielen dekoratívne, ale aj praktické využitie. Môžete si ním skrášliť domácnosť a zároveň ochrániť vaše predmety z kameňa pred pôsobením počasia.Zároveň ide o metódu, ktorá nie je vôbec náročná pre realizáciu a pod dozorom dospelého sa jej bez problémov môžu venovať aj deti.


Príprava pre maľovanie na kameň

Prvým krokom pri maľovaní na kameň je výber vhodného povrchu, na ktorý budeme maľovať. Pre ten sú ideálne kamene okrúhleho alebo oválneho tvaru, ktoré sú dostatočne ploché, hladké a majú adekvátnu veľkosť. Môžete si ich zadovážiť buď počas prechádzky popri rieke alebo v záhradkárstve, zatiaľčo základné potreby pre maľovanie vás čakajú napríklad v papierníctve či predajniach pre domácich majstrov.

Následne by ste ich mali dostatočne očistiť od akýchkoľvek nečistôt a možnej mastnoty, aby sa vám farba na kameň ľahšie nanášala a zároveň na ňom dlhšie vydržala. K čisteniu kameňa vám poslúži obyčajná mydlová voda a kefka. Po umytí kameňov je dôležité nechať ich vyschnúť na mieste, kde na ne nebude pôsobiť vlhkosť a iné poveternostné vplyvy.


Hor sa na maľovanie!

Záleží len od vašej preferencie, či dáte prednosť použitiu akrylátových farieb Slovakryl alebo temperových farieb, keďže oba druhy sú riediteľné vodou, majú výborné krycie vlastnosti a dajú sa nanášať s pomocou štetcov rôznej hrúbky. Aj škála tvarov, ktoré možno na kameň maľovať je veľmi pestrá, pekne na nich vyniknú tak geometrické vzory, ako aj motívy zvierat, kvetín či ľudských tvárí.

Pokiaľ s maľovaním na kameň ešte len začínate, odporúčame vyskúšať najprv na kamene naniesť základovú farbu a po jej zaschnutí pokračovať s maľovaním vzorov podľa vašej fantázie alebo motívov, ktorými sa inšpirujete na internete alebo v iných zdrojoch. Zárukou čo najlepšieho výsledku je použitie papierovej šablóny so zvoleným vzorom alebo predklesenie motívu pred maľovaním s pomocou bežnej ceruzky. V prípade záujmu môžete tiež výsledný vzor zvýrazniť s použitím čiernej kontúry.


Ako zaručiť životnosť maľovaného kameňa?

Pokiaľ chcete, aby mal váš umelecký výtvor čo najdlhšiu trvanlivosť alebo ho plánujete umiestniť v exteriéri, kde bude vystavený vplyvu počasia, nezabudnite na jeho ochranu pred vodou a zaručenie nezmývateľnosti. K tomu odporúčame vyskúšať obľúbený produkt spoločnosti Slovlak, lak na kameň Granit, ktorého UV filter poskytne kameňu ochranu pred vplyvom slnečných lúčov. Po použití laku je navyše kameň príjemný na dotyk a nebude doň vsakovať špina. Lak je bezfarebný a dostupný vo variácií Granit Lesk dodávajúcej lesk alebo Granit Mat poskytujúcej povrchu matnú vrstvu.

Lak na kameň Granit sa nanáša po zaschnutí farby, pričom je dôležité, pred použitím ho dostatočne premiešať. V prípade záujmu môžete použiť dve vrstvy, medzi ktorými by mal byť dostatočný interval potrebný na zaschnutie približne v dĺžke 12 hodín. Čím nižšími teplotami a vyššou vlhkosťou sa vyznačuje prostredie, v ktorom sa maľovaný kameň nachádza, tým bude zasychať pomalšie.

Zdroj obrázkov: Pinterest.com