backSpäť

Maľujeme fasádu. Viete na čo si dať pozor?

Príjemné letné dni sú ideálne pre obnovenie náteru fasády vášho domu, ktorý zabezpečí fasáde nielen dlhú životnosť, ale aj kvalitnú ochranu pred pôsobením poveternostných vplyvov. V nasledujúcom článku vám povieme, na čo si dať pri maľovaní fasády pozor a dáme vám viaceré užitočné tipy, ktoré sa vám rozhodne zídu.

 

Základné pravidlá pri maľovaní fasády

Maľovaniu fasády by ste sa mali venovať v dostatočne peknom a suchom počasí, kedy sa teplota vzduchu pohybuje v rozmedzí od 10 do 25 stupňov Celzia. Je potrebné, aby bol náter minimálne do zaschnutia chránený pred vplyvom dažďa, ako aj silného vetra, hmly a mrazu. Nepriaznivo naň pôsobia aj  príliš silné slnečné lúče a preto neodporúčame maľovať v priamom slnku.

Pokiaľ budete maľovať fasádu s novou vápennou omietkou, vyžaduje sa počkať aspoň mesiac, kým bude omietka dostatočne vyzretá, prípadne tento čas skrátiť s pomocou neutralizačnej soli. Zvážte použitie stavebného lešenia, s ktorým je maľovanie fasády pri vyšších domoch nielen praktickejšie, ale zároveň znižuje riziko potenciálneho úrazu.

Tiež treba mať na pamäti, že škvrny z fasádnych farieb sa odstraňujú ťažko a preto by ste dlažbu a taktiež rámy dverí a okien mali počas maľovania zakryť podobne ako pri maľovaní interiéru pokryjete novinovým papierom alebo starým textilom podlahu a nábytok. Je nevyhnutné, aby bola fasáda pred maľovaním dostatočne čistá, k čomu vám poslúži napríklad tlaková umývačka. Rovnako sa uistite, že je fasáda dostatočne pevná a jej akékoľvek nerovnosti sú pred maľovaním napravené.

Maľovanie fasády v praxi

Následne môžete na vašu fasádu naniesť penetračný náter, ktorý zaručí farbe dlhú životnosť a zabráni, aby sa po čase odlupovala. Pre tento účel vám odporúčame využiť Penakryl, ktorý omietku vašej fasády nielen spevní, ale zároveň zabezpečí výbornú priľnavosť pre neskôr nanesenú fasádnu farbu.V otázke riedenia vám poradia odporúčania výrobcu, pričom doba zasychania náteru sa pohybuje od štyroch do dvanástich hodín.Po zaschnutí penetračného náteru nasleduje maľovanie samotnou fasádnou farbou, ktorej druh sa v zásade vyberá v závislosti od materiálu podkladu, na ktorý bude nanesená. V tomto prípade neoľutujete použitie disperznej fasádnej farby Finit, pre ktorú je charakteristická kvalitná krycia schopnosť, oteruvzdornosť a paropriepustnosť. Túto natónovanú farbu si môžete zadovážiť v odtieňoch bielej, béžovej, okerovej, svetložltej a hnedo-pastelovej farby. Náter by ste mali naniesť v dvoch až troch vrstvách podľa potreby, pričom medzi jednotlivými vrstvami je potrebné zachovať interval od šiestich do dvanástich hodín, ktorý zaručí dostatočný čas na zaschnutie každej vrstvy.