backSpäť

Starostlivosť o záhradný nábytok

Či už posedenie v záhrade využívate pre stretnutia s rodinou a priateľmi alebo pre čítanie knihy v tieni stromov, ide o príjemnú a oddychovú aktivitu, pri ktorej zohráva dôležitú úlohu záhradný nábytok. Nakoľko je súčasťou exteriéru, v ktorom je vystavený vplyvu počasia, nemali by ste zanedbať jeho správnu údržbu či prípadné uskladnenie na zimu.


Základy údržby záhradného nábytku

V zásade sa dá povedať, že záhradný nábytok je vyrábaný z odolnejšieho a trvanlivejšieho materiálu, ktorý ho chráni pred nepriazňou počasia. Rozhodne to však neznamená, že by sme z tohto dôvodu nemali nábytku na záhrade venovať žiadnu pozornosť, keďže naň naďalej pôsobí vlhkosť, slnečné lúče, dážď a iné elementy.

Stoličky a stoly z umelého ratanu dobre odolávajú poveternostným vplyvom aj špine, starostlivosť o ne preto pozostáva hlavne z jednoduchého čistenia vlhkou utierkou alebo mydlovou vodou. Nie je potrebné uskladniť ich na zimu, úplne postačí pokiaľ tento nábytok ukryjete pod igelit, hoci treba dať pozor na obdobie mrazov, kedy by sa na ratanovom nábytku mohli objaviť praskliny.
S nenáročnou údržbou sa spája taktiež záhradný nábytok vyrobený z hliníku, ktorý disponuje veľkou rezistenciou voči nepriazni počasia, nevyžaduje si uskladnenie v zimnom období a stačí ho umývať mydlovou vodou.


Starostlivosť o záhradný nábytok z dreva

Viac pozornosti si vyžaduje záhradný nábytok z dreva, ktorý je potrebné chrániť pred praskaním a vysychaním. Drevený nábytok by ste zároveň mali uskladniť pred začiatkom zimy do garáže, pivnice, na povalu alebo do iného priestoru, kde nehrozia príliš vysoké teploty alebo sucho a zároveň sem prúdi vzduch. Igelit v tomto prípade narobí viac škody ako úžitku, keďže drevený nábytok by pod ním podliehal plesneniu a hnilobe.

Pri údržbe dreveného nábytku ho najpvr očistite od prachu, utiahnite všetky skrutky a vyhlaďte povrch nábytku s pomocou brúsneho papiera. Aby ste predišli vytvoreniu plesní, umyte nábytok s kefou a mydlovým čistiacim prostriedkom určeným špeciálne pre drevo. Ak by si predsa len pleseň na nábytok našla cestu, môžete ju odstrániť s pomocou chlórového roztoku alebo jemnejším šmirgľom.
Pri starostlivosti o záhradný nábytok z dreva vám poslúžia lazúry a akrylátové alebo syntetické laky určené na vonkajšie použitie.

Odporúčame siahnuť po lazúrach na drevo Slovlux, ktoré ochránia váš záhradný nábytok pred vykývmi počasia, UV lúčmi aj vodou. Prvú vrstu náteru vytvoríte s pomocou tenkovrstvovej lazúry Slovlux a po jej zaschnutí, čo je proces trvajúci približne 24 hodín, môžete následne aplikovať lakovú lazúru Slovlux. Špeciálne údržbové laky a lazúry chráneniace pred UV lúčmi si vyžaduje nábytok z mahagónového a eukalyptového dreva.

Praskaniu dreveného nábytku zase zabráni použitie údržbových olejov, ktoré zabezpečia nábytku ochranu a zachovanie pôvodného vzhľadu. Podobným olejom by byť jednotlivé kusy dreveného nábytku pokryté aspoň dvakrát ročne, ideálne na jar a na jeseň pred uskladnením. Olejom by ste mali natrieť predovšetkým záhradný nábytok z tíkového dreva, pri ktorom zachováva jeho kvalitu a charakteristický farebný odtieň.