backSpäť

Ako vybrať interiérovú farbu? Užitočné rady a tipy.

Či sa už sťahujete do nového bývania a plánujete ho prispôsobiť svojim predstávam, alebo len túžite po zmene vo svojom terajšom domove, steny jednotlivých izieb patria k významným prvkom, ktorých maľovaniu by ste mali venovať rovnako veľkú pozornosť ako výberu adekvátneho nábytku.

V súčasnosti sa na trhu nachádza široká škála interiérových farieb a aby ste sa v nich dokázali lepšie orientovať a zvoliť si takú, ktorá vyhovuje vašim potrebám, prinášame vám niekoľko šikovných tipov, ako vyberať interiérové farby.
 

Užitočné rady pre výber interiérových farieb

V prvom rade si ujasnite, ktoré miestnosti vášho domu alebo bytu plánujete maľovať, akému účelu táto miestnosť slúži alebo ktorí členovia rodiny v nej trávia najviac času. Existujú umývateľné interiérové farby ideálne do kuchyne, aj farby do miestností s vyššou vlhkosťou, ktoré sú veľmi vhodné napríklad do kúpeľne.

Nezabudnite zohľadniť, z akého materiálu je stena, ktorú plánujeme maľovať, rovnako ako vziať do úvahy charakteristiky a možnosti použitia konkrétnej farby. Podstatná je aj kvalita farby, ktorá sa preukáže nielen vo forme vyššej ceny, ale hlavne krycej schopnosti, vďaka čomu vám bude pre rovnaký efekt stačiť menej náterov než v prípade menej kvalitnej farby alebo farby s horšou krycou schopnosťou. Kvalitnejšia farba navyše zabezpečí dlhšiu životnosť podkladu a lepšie ho ochráni pred vonkajšími vplyvmi a nečistotami.


 

Praktické príklady interiérových farieb

Klasikou je pri maľovaní stien predovšetkým biela farba, ktorú si možno zvoliť k rôznym účelom. Pre bežné použitie a maľovanie úžitkových priestorov sa hodí farba Premio Ekonomik, zatiaľčo Premio Elegant sa vyznačuje vyššou belosťou a je tak ideálna pre reprezentatívne miestnosti a pracovné kancelárie. Vyššia belosť je charakteristická aj pre farbu Premio Expert, ktorá je navyše umývateľná, odoláva vlhkosti a prepúšťa vodnú paru. Môže sa dostať do kontaktu s potravinami a popri bývaní si nájde využitie aj v školách, potravinárskych a zdravotníckych službách.

Obľúbenosti sa tešia tiež interiérové farby s tepelnoizolačnými vlastnosťami, pri ktorých použití je nižšie riziko vzniku plesní a kondenzácie. Príkladom je farba Premio Thermo s keramickým plnivom, vhodná okrem iného pre maľovanie detských izieb.

Pri interiérových farbách sa však zďaleka nemusíte obmedzovať iba na bielu, naopak môžete siahnuť aj po iných pozitívne pôsobiach a oku lahodiacich farbách. Dôkazom je natónovaná farba Premio Color, ktorá je v ponuke v pestrých odtieňoch od zázvoru cez púpavu a narcis až po levanduľu, nezábudku či ibištek.

Jedným zo základných pravidiel pri používaní farieb je, že studené farby ako modrá, zelená alebo fialová opticky zväčšujú priestor, zatiaľčo pri použití teplých tónov (červená, žltá, oranžová) sa zdá, akoby bola daná miestnosť menšia, než v skutočnosti je. Pri výbere odtieňa sa napokon oplatí zvážiť, koľko sveta do izby dopadá, keďže zvolený tón môže pôsobiť inak v miestnosti zaliatej svetlom a inak v tmavšej izbe spoliehajúcej sa na umelé osvetlenie.

Už ste sa rozhodli akou interiérovou farbou budete maľovať u vás doma?