backSpäť

AKO PREDCHÁDZAŤ ŠKODCOM V DREVE?

Pri nedostatočnej údržbe dreva a vhodných podmienkach sa drevo stáva ľahkou obeťou drevokazného hmyzu. Poradíme vám ako ich výskytu možno zabrániť, aké druhy drevokazných škodcov poznáme a čo za problémy môžu spôsobiť, ak pred nimi drevo neubránime.

Ako drevokazný hmyz drevu škodí?

Vzhľadom na svoju pevnosť, prírodný vzhľad a v neposlednom rade tiež cenovú dostupnosť patrí drevo k najobľúbenejším a najvyužívanejším materiálom v slovenských domácnostiach. Aby si však zachovalo svoju kvalitu a životnosť, je ho v rámci pravidelnej údržby potrebné chrániť tak pred pôsobením vlhkosti a poveternostných vplyvov, ako aj pred drevokazným hmyzom. Pri nedostatočnej starostlivosti sa škodce dokážu dostať do prakticky akýchkoľvek drevených objektov, vrátane dverí, okeníc, schodísk, podláh či nábytku z dreva.

Vybraným druhom hmyzu vyhovuje rôzna teplota a vlhkosť, riziko ich výskytu sa však zvyšuje v prípade, že bola podcenená počiatočná impregnácia drevených objektov alebo bolo pre ich výrobu použité nedostatočne kvalitné drevo. Pokiaľ sa už do dreva drevokazný hmyz nasťahoval, jeho postupné znehodnotenie je len otázkou času. Škodce sa drevom prerezávajú, tvoria si v ňom chodbičky a týmto spôsobom oslabujú jeho štruktúru a zároveň nechávajú voľné dvere pre príchod plesní. Z tohto dôvodu je potrebné prítomnosť škodcov vo dreve riešiť čo najskôr.

Aké druhy drevokazných škodcov rozoznávame?

Drevo napadajú rozličné druhy hmyzu, pričom najčastejšie sa stretávame s červotočmi. Kým niektoré z nich vyhľadávajú nábytok zo smrekového dreva, iní dávajú prednosť drevu z vŕby a topoľa a ďalší preferujú zárubne a trámy z bukového či jedľového dreva. Charakteristické tikanie nesúce sa priestormi domu hlavne v nočných hodinách sa spája s prítomnosťou červotočov umrlčích, zatiaľčo červotoče hnedé nevydávajú pri svojej skaze prakticky nijaké počuteľné zvuky. Červotoče bukové a obyčajné dokážu vo vyhliadnutom dreve prežiť po celé generácie a červotoče pásikavé prebývajúce najmä v krbovom dreve, sa rozmnožujú závratnou rýchlosťou.

Popri červotočoch sú v dreve schopní spôsobiť značné škody tiež fúzače, známe aj ako tesáriky. Prednosť dávajú suchému, kôrnatému drevu ihličnatých stromov a nepohrdnú ani drevenými trámami. Ich početné a veľké larvy pomaličky rozožierajú drevo zvnútra, čím sa postupom času môže doslova rozpadnúť na kusy.

Na pozore sa taktiež treba mať pred ďalšími druhmi drevokazného hmyzu. Mravce drevokazy sú nositeľmi húb a plesní a s tvorbou podhubia vedúceho k modraniu dreva majú dočinenia tiež drevokazy čiarkované. Na hrbohlava parketového, ako už jeho meno napovedá, natrafíte hlavne v dubových parketách a blanokrídle pílovky sa najradšej usádzajú v čerstvo spílenom dreve využívanom následne za účelom výroby podláh, nástenných trámov a dreveného nábytku.

Ktoré prípravky slúžia na prevenciu pred drevokazným hmyzom?

V ideálnom prípade je najlepšie prítomnosti škodcov v dreve predchádzať aplikáciou účinných ochranných prostriedkov na drevo. Fungicídnymi a insekticídnymi prípravkami, ktoré možno aplikovať na drevené podlahy, obklady, okná, nábytok či iné konštrukcie z dreva. Zabráni sa tak znehodnoteniu tohto materiálu tak zo strany drevokazného hmyzu, ako aj húb. Po nanesení základnej vrstvy tohto prípravku je následne možné pokračovať použitím vodou riediteľnej či syntetickej náterovej farby podľa vášho výberu.

Je dôležité myslieť na to, že drevo treba chrániť aj pred negatívnymi vplyvmi okolitého prostredia a vytvoriť na jeho povrchu ešte jednu ochrannú vrstvu. Na tento účel sa hodia vybrané lazúry a oleje, ako napríklad laková lazúra Slovlux dostupná vo viacerých farebných odtieňoch. Jej aplikáciou vzniká na drevených objektoch hladká, pololesklá až lesklá vrstva, ktorá je zárukou dlhodobej ochrany dreva pred pôsobením vlhkosti, UV žiarenia a inými poveternostnými vplyvmi.

V neposlednom rade treba myslieť na to, že drevo už napadnuté škodcami si vyžaduje čo najrýchlejšiu sanáciu. V závislosti od rozsahu poškodenia bude pravdepodobne potrebné dôsledne na poškodené drevo aplikovať prípravky určené na likvidáciu drevokazných škodcov. Ak je však vnútorná štruktúra dreva vplyvom drevokazného hmyzu a prípadne tiež húb a plesní značne poškodená, drevo sa už zachraňovať neoplatí a malo by byť odstránené, ideálne spálené.