backSpäť

Pri akej teplote natierať drevo?

Za akých podmienok je najlepšie pustiť sa do natierania dreva, čo sa týka teploty vzduchu a vlhkosti okolitého prostredia? Aké ďalšie faktory by ste mali vziať do úvahy a v aký čas a v ktoré ročné obdobie je drevo najvhodnejšie maľovať?

Čistenie dreva a vhodná teplota

Ak máte záujem dosiahnuť pri maľovaní dreva čo najlepšie výsledky s dlhodobým účinkom, je dôležité nestrácať zo zreteľa niekoľko základných zásad. Tou prvou je samotný drevený podklad, ktorý je potrebné pred natieraním dôkladne odmastiť a očistiť. Na dreve by sa nemal nachádzať prach, živičné škvrny ani iné nečistoty. Malo by tiež byť pevné a dostatočne suché, keďže mokré a vlhké drevo obmedzuje nasiakavosť podkladu. Druhou zásadnou otázkou sú poveternostné podmienky, pri ktorých sa dostáva do popredia otázka, pri akej teplote by sme mali drevo natierať?

Pokiaľ je teplota vzduchu príliš vysoká a dosahuje viac než 25 o Celzia, náter na jednej strane rýchlejšie zaschne, avšak nebude mať k dispozícii dostatočný čas na to, aby prenikol hlboko do štruktúry dreva a tým zaručil jeho dlhodobú odolnosť voči poveternostným vplyvom a odpudivosť podkladu voči vode. Z estetického hľadiska tiež nejde o ideálne riešenie, nakoľko v dôsledku rýchleho zasychania zostávajú na dreve stopy po ťahoch štetca a na povrchu sa môžu tiež vytvoriť hrudky. V neposlednom rade netreba zabúdať na to, že pri vyššej teplote sa z dreva vo väčšej miere vyparujú z farby chemikálie, ktoré vám môžu privodiť intenzívnu bolesť hlavy a pocit malátnosti.

V prípade, že sa naopak pustíte do natierania dreva pri nižšej teplote pod 15 o Celzia, zasychanie náteru sa spomalí, čo môže mať za následok jeho znečistenie. Prach a špina, ktorá sa na zasychajúcom nátere usadí, znehodnotí jeho ochranný charakter aj výsledný vzhľad, pričom postupom času zapríčiní dokonca odlupovanie náteru.

Aké ďalšie faktory je potrebné vziať do úvahy?

Popri teplote okolitého prostredia by ste tiež mali dávať pozor na vlhkosť vzduchu a veternosť. Podobne ako nízka teplota, aj vysoká relatívna vlhkosť nad 75 % spomaľuje zasychanie náteru, ktorý nedokáže zasychať rovnomerne a na podklade sa preto začnú vytvárať drobné bublinky a trhliny. Hodnoty vlhkosti by sa tak mali v ideálnom prípade pohybovať od 40 do 60 %. Ďalším negatívnym faktorom pri zasychaní natieraného dreva je silný vietor, ktorý navyše vnáša do maľovaného podkladu nečistoty.

Aby sme to zhrnuli, ideálne klimatické podmienky na maľovanie dreva by mali zahŕňať: teplotu vzduchu v rozpätí od 20 do 25 o Celzia a relatívnu vlhkosť vzduchu do 75 %. Počas veterných dní natieranie vynechajte, jemnejší vetrík však môže byť naopak nápomocný pri rýchlejšom zasychaní náteru. Vyhýbajte sa intenzívnym slnečným lúčom a drevo radšej natierajte v ranných alebo večerných hodinách počas jarných dní, začiatkom leta a na prelome leta s jeseňou. Majte každopádne na pamäti, že v prípade, že si aplikáciu náteru necháte na večer, budete mať k dispozícii menej prirodzeného svetla. Je vhodné naplánovať si natieranie dreva v súlade s predpoveďou počasia a vyhnúť sa dňom, kedy hrozia prehánky, nakoľko aj slabší dážď by mal na nezaschnutý náter fatálne následky.

Akým spôsobom ešte počasie vplýva na natieranie dreva?

Poveternostné podmienky majú v neposlednom rade spolu s nasiakavosťou natieraného povrchu vplyv na počet vrstiev náteru, ktoré sa odporúčajú na povrch naniesť. V prípade impregnačných náterov, ako je napríklad impregnačný olej na drevo Limba by ste náter mali aplikovať v jednej až dvoch vrstvách, pričom každá vrstva si vyžaduje na zaschnutie približne 5 hodín. Pôsobenie vlhkosti na drevo ovplyvňuje taktiež frekvenciu, v akej by ste mali na dreve opakovať renovačné práce, vrátane impregnácie. Tento faktor závisí ale aj od kvality a typu použitého dreva, podobne ako výsledný odtieň maľovaného dreva.

Čo sa týka aplikácie lazúr na drevo, tieto by mali byť nanesené na drevo aspoň v dvoch či viacerých vrstvách. Lakovým lazúram značky Slovlux postačí na zaschnutie jednej vrstvy 12 hodín, zatiaľ čo pri natieraní tenkovrstvej lazúry Slovlux by ste si mali nechať interval na zasychanie minimálne v rozsahu 24 hodín.