backSpäť

Hľadáte ideálne drevo na záhradnú stavbu?

Nie všetky druhy dreva sú vhodnou voľbou pri stavbe altánku, záhradného domčeka, plotu, prístrešku či inej záhradnej stavby. Priblížime vám, ktoré dreviny si za týmto účelom možno zvoliť a akú údržbu by ste im mali venovať.

Nie všetky druhy dreva sú vhodnou voľbou pri stavbe altánku, záhradného domčeka, plotu, prístrešku či inej záhradnej stavby. Priblížime vám, ktoré dreviny si za týmto účelom možno zvoliť a akú údržbu by ste im mali venovať.

Aké stavby sa hodia do záhrady a s akým drevom ich možno postaviť?

Záhradné domčeky, altánky a podobné drevené štruktúry sú schopné dodať vašej záhrade pridanú hodnotu, pôsobia nielen esteticky, ale aj funkčne, keďže vytvárajú priestor priam stvorený pre príjemné posedenia a stretnutia v spoločnosti rodiny a priateľov. Štandardne ich pokrýva strecha chrániaca stavbu pred dažďom a dopĺňajú ich zábradlia, oplotenie a po ich stenách sa môžu plaziť popínavé rastliny, čím sa im dodá prirodzenejší vzhľad. Súčasťou altánku sú často tiež lavičky, posedenie či iný záhradný nábytok.

Na výrobu altánkov sa väčšinou používa tvrdé drevo, ktoré je schopné primerane odolávať vplyvu okolitého prostredia a má dlhú životnosť. V zahraničí sa na stavbu altánku preferuje eukalyptové a cédrové drevo, ktoré sú však u nás menej dostupné. Prednosť sa preto zvykne dávať smrekovému drevu, ktoré vyniká svojou ľahkosťou, avšak zároveň aj pevnosťou a pružnosťou. Podstatným aspektom je taktiež jeho prijateľná cena a dostupnosť, drevenú štruktúru zo smreka umiestnenú v exteriéri je však potrebné dôsledne chrániť pred vplyvom vody a vlhkosti.

Vhodnú alternatívu voči smreku ponúkajú ďalšie druhy drevín, ako sú napríklad borovice, agáty, smrekovce či duby. Všetky si nájdu uplatnenie vo vonkajšom prostredí a každý z nich sa spája s odlišnými výhodami a nevýhodami. Na stavbu okrasných plotov a dekoratívnych prvkov z dreva do záhrady možno siahnuť po lakovanom dreve, tatranskom profile či podlahových terasových doskách. Rozsiahle využitie v záhrade má tiež guľatina, z ktorej možno stavať ploty, chaty či ohrady pre domáce zvieratá. Drevodomy sa zvyknú vyrábať predovšetkým z certifikovaného stavebného dreva a po surových hranoloch sa možno obzerať za účelom postavenia podlahy do altánku či záhradnej pergoly.

Čím možno drevo záhradných stavieb ošetrovať?

V prvom rade je dôležité zabezpečiť, aby bolo drevo určené na záhradnú stavbu dostatočne suché a aby sa do neho nedostala voda, ktorá by ho znehodnotila a mohla v dreve zapríčiniť vznik plesní a húb. Strecha síce ochráni altánok a záhradný nábytok pred priamym dažďom, avšak nezamedzí prieniku vlhkosti do dreva. Základom údržby dreva v exteriéri je preto kvalitný impregnačný náter, na ktorý by ste nemali zabúdať ani pri plotoch, terasách, záhradných domčekoch či ohradách pre zvieratá umiestnených vo vonkajšom prostredí. Podceniť by ste nemali ani biologickú ochranu povrchu, pri ktorej vám poslúžia kvalitné fungicídne a insekticídne napúšťadlá. Tieto produkty je možné používať v ich bezfarebnej verzii, ktorá je vhodnou voľbou pre ďalšiu povrchovú úpravu dreva. Ďalšou voľbou sú prifarbené napúšťadlá, pri ktorých už nie je nutné podklad ďalej farebne upravovať, čo oceníte napríklad v prípade ochrany krovov.

Po základnej impregnácii nemožno vynechať vrchný náter v podobe efektívnej tenkovrstvej či hrubovrstvej, respektíve lakovej lazúry určenej (nielen) do vonkajšieho prostredia. Laková lazúra Slovlux je schopná poskytnúť materiálom z dreva prémiovú ochranu vytvorením lesklého a elastického filmu na ich povrchu. Drevo je tým pádom chránené pred poveternostnými faktormi, ako sú vlhkosť aj UV žiarenie. Podobné funkcie plní tiež tenkovrstvá lazúra Slovlux zlepšujúca hydrofóbnosť natieraného povrchu. Plusom navyše je, že starší náter touto farbou postačí len pretrieť a nemusíte ho prácne odstraňovať.