backSpäť

AKO SA STARAŤ O ZÁHRADNÝ ALTÁNOK?

Akú údržbu by ste mali po zime poskytnúť vášmu záhradnému altánku či pergole?

Akú údržbu by ste mali po zime poskytnúť vášmu záhradnému altánku či pergole? Akým spôsobom je potrebné postupovať, aby ste záhradné stavby v exteriéri obnovili po estetickej aj funkčnej stránke a ochránili ich drevený povrch do budúcna?
 

Starostlivosť o altánok po zimných mesiacoch

S pomaly blížiacim sa letom nastáva ideálny čas na príjemné záhradné posedenia v spoločnosti rodiny a priateľov. Pokiaľ vašej záhrade dominuje elegantný záhradný altánok či romanticky pôsobiaca pergola, mali by ste si pred začiatkom sezóny overiť, v akom stave sa do dlhých zimných mesiacoch  tieto záhradné stavby nachádzajú. Zatiaľ čo záhradný nábytok ste mohli pred zimou uskladniť, netreba zabúdať na to, že záhradné stavby boli vystavené priamemu pôsobeniu poveternostných vplyvov, ktoré na nich mohli zanechať svoje stopy.

Váš záhradný altánok by ste mali preto najprv dôkladne skontrolovať a následne ho očistiť od nahromadeného znečistenia. K tomu vám postačí handra s vodou a mydlom, aplikácia chemických čistiacich látok sa na drevené povrchy v exteriéri neodporúča. Za účelom odstránenia prípadných plesní či znakov hniloby z podkladu je vhodné siahnuť po kefe, prípadne brúsnom papieri.
 

Aké podmienky a prostriedky sú na údržbu altánku najvhodnejšie?

Po dôkladnej kontrole, očistení a renovácii altánku či pergoly vo vašej záhrade nastáva čas na poskytnutie ochrany ich drevenému povrchu voči poveternostným vplyvom aj rôznym škodcom a zároveň spomaliť starnutie dreva a dopriať záhradným stavbám dlhú životnosť. Prelom mesiacov máj a jún predstavuje obdobie priam stvorené na starostlivosť o záhradný altánok, keďže na aplikáciu ochranných náterov by ste si mali vybrať vhodný čas a podmienky. To znamená, že teplota okolitého prostredia by nemala klesnúť pod 20 stupňov Celzia ani presiahnuť 25 o Celzia. Relatívna vlhkosť vzduchu nesmie byť vyššia než 75 % a je dôležité vyhýbať sa pri maľovaní tak priamemu slnečnému žiareniu, ako aj silnému vetru či občasným prehánkam.

Základom, na ktorý by ste nemali zabúdať, pokiaľ sa jedná o nové drevo, prípadne už biologicky napadnuté drevo, je kvalitné biocídne napúšťadlo, ktoré obmedzí rast drevokazných húb a škodcov. V momente, keď impregnačná vrstva na dreve dostatočne vyschne, môžete pokračovať v aplikácii lazúr, lakov a krycích farieb podľa vašej preferencie. Odporúčame vám zamerať vašu pozornosť na tenkovrstvú lazúru Slovlux, ktorá dokáže preniknúť hlboko do štruktúry dreva a týmto spôsobom mu zaručiť potrebnú ochranu pred okolitými poveternostnými podmienkami.

Náter je odpudivý voči vode a jeho staršie vrstvy nie je nutné odstraňovať, postačí ich jednoducho pretrieť. Túto farbu je možné na drevo naniesť v jednej až dvoch vrstvách s ohľadom na nasiakavosť podkladu a aktuálne klimatické podmienky.

 

Odporúčané produkty