backSpäť

Staré palety – aké majú ďalšie využitie?

Ak hľadáte praktický, viacúčelový a recyklovateľný materiál pre vytvorenie nového nábytku či dekorácie do domácnosti, odporúčame Vám zamerať Vašu pozornosť na drevené palety. Prezradíme Vám, čím sa vyznačujú, čo je z nich možné vytvoriť aj akú starostlivosť si vyžadujú.

Aké sú výhody a charakteristika drevených paliet

Na prvý pohľad obyčajné drevené palety majú všestranné využitie a s ich pomocou si dokážete zhotoviť originálne a zároveň praktické kúsky nábytku prírodného pôvodu a tiež dekorácie ohľaduplné k životnému prostrediu. Veľkou výhodou paliet je ich odolnosť a pevnosť, vďaka ktorej sú schopné dlhodobo zniesť aj väčšiu váhu a nestrácajú pritom na kvalite. Slúžia ako stabilná základňa pre ďalšie prvky, či ich už máme v úmysle využiť ako posedenie, podklad pod posteľ alebo police na knihy a rôzne maličkosti na spomienku.

Nápady na použitie paliet v praxi

Čo sa týka konkrétneho využitia drevených paliet, možnosti sú skutočne rôznorodé a kreativite sa v tomto smere medze naozaj nekladú. Ich nosnosť ich priam predurčuje na vytvorenie stabilnej a pevnej základne pod posteľ. Medzery medzi jednotlivými doskami v paletách navyše umožňujú vetranie matraca, čo je tak zárukou zdravšieho a kvalitnejšieho spánku, ako aj dlhšej životnosti samotného matraca. Časť paliet v posteli vám môže poslúžiť ako úložný priestor a pokiaľ považujete posteľ z paliet za príliš ťažkopádny a masívny objekt, stačí ju vybaviť posuvnými kolieskami uľahčujúcimi jej presun.Skvelým nápadom je vytvoriť si z dvoch až troch vrstiev paliet tiež priestranné posedenie, či už do obývačky, do záhrady alebo na terasu. Zútulniť si ho môžete tenším matracom, vankúšmi či dekami a aj v tomto prípade sa dajú využiť kolieska na jednoduchšiu manipuláciu s posedením a jeho oddelenie od zeme. Vášmu novému sedeniu súčasne môže robiť spoločnosť stôl z jednej až dvoch paliet, na ktoré položíte pevné sklo.Ak sa obávate, že palety vám zaberú priveľa miesta alebo je váš priestor obmedzený, výborným nápadom je zavesiť paletu na stenu, či už na balkóne, terase alebo pokojne aj v obývačke. Týmto spôsobom sa dajú vytvoriť miniatúrne kvetinové či bylinkové záhradky priamo u vás doma a police z paliet sa hodia tiež pre odkladanie kníh, suvenírov z ciest či iných drobností.Akým spôsobom udržovať kvalitu drevených paliet

Pri renovácii drevených paliet netreba zabúdať na ich primeranú údržbu. To platí obzvlášť pre nábytok z paliet umiestnený vo vonkajšom prostredí, či už hovoríme o balkónoch, terasách alebo záhradných domčekoch. Ochranu pred poveternostnými vplyvmi poskytne laková lazúra Slovlux vytvárajúca na povrchu dreva lakovú vrstvu s ochranným aj dekoratívnym efektom.

Prípadne  môžete na drevo naniesť univerzálnu farbu podľa vašej preferencie, ktorá dodá paletám nový vzhľad a zároveň nenápadne zakryje prípadné drobné kazy na povrchu dreva. Ideálnou voľbou je univerzálna farba Slovakryl Profi Lesk dostupná v béžových, hnedých či šedých tónoch. Tento dekoratívny náter plní predovšetkým dekoratívnu funkciu a vytvára na drevených paletách hladkú, lesklú vrstvu.