backSpäť

Pleseň na dreve: Ako sa jej účinne brániť?

Čo je potrebné v rámci prevencie plesní zabezpečiť a v akom prostredí hrozí riziko ich výskytu? Ako sa dá už vzniknutá pleseň riešiť a čo možno urobiť, aby ste zabránili jej návratu?

Je možné drevo pred plesňou chrániť?

Na začiatok si vysvetlíme, ktoré zásady treba dodržiavať za účelom predchádzania vzniku plesní. Základom je staviť na kvalitný, tvrdý a odolný druh dreva, pričom ideálnou voľbou je dubové, tíkové, agátové či gaštanové drevo. Zvolený drevený materiál musí byť zároveň pred použitím dostatočne vysušený a ošetrený vhodným impregnačným náterom. Vyskúšať môžete napríklad impregnačný olej na drevo Limba obsahujúci ľanový olej a schopný preniknúť do hĺbky dreva a podčiarknuť jeho prirodzenú štruktúru. Súčasťou oleja je tiež vosk, ktorý zlepšuje odolnosť drevených povrchov voči vlhkosti a pôsobeniu počasia.

Popri príprave dreva na použitie je tiež dôležité udržiavať optimálne podmienky v prostredí, v ktorom sa drevo bude nachádzať. To v prvom rade znamená zabezpečiť primerané vetranie priestorov, napríklad vždy v ranných a večerných hodinách alebo podľa potreby. Vetranie by sa nemalo podceňovať obzvlášť v prípade prostredia so zvýšeným stupňom vlhkosti a pokiaľ v týchto miestnostiach nie je možné vetrať, stavte na odvlhčovač vzduch. Práve nevetrané a vlhké priestory s nedostatočným prúdením vzduchu sú totiž dokonalým rodiskom pre vznik plesní. Plesne následne drevo znehodnocujú, pôsobia neesteticky, majú nepríjemný zápach a môžu byť tiež príčinou zdravotných ťažkostí, hlavne u alergikov a astmatikov.

Ako postupovať u dreva napadnutého plesňou?

V prípade, že vzniku plesní v dreve sa nedalo zabrániť, netreba prepadať panike. Oplatí sa však začať vzniknutú pleseň riešiť skôr než sa začne rozširovať a prenikať hlbšie do vnútornej štruktúry dreva. Mechanické odstraňovanie plesne vo forme drhnutia či vyškrabávania sa neodporúča, keďže týmto spôsobom dochádza k poškodeniu dreva a navyše má táto metóda za následok roznášanie plesní do okolia postihnutých častí dreva. Dajte radšej prednosť vybraným biocídnym náterom. Ide o ochranný prípravok na drevo s protiplesňovým účinkom, ktorý je pripravený na priame využitie a nevyžaduje si riedenie vodou. Plusom navyše je jeho schopnosť odpudzovania drevokazného hmyzu.

Zvyšky plesne je možné odstrániť prostredníctvom horúcej vody, drevo prebrúsiť a následne môžete pristúpiť k impregnácii poškodeného dreva s pomocou už spomenutého impregnačného prípravku. Posledným krokom je aplikácia zvolenej lazúry na drevo, ktorá by mala plniť tak ochranný, ako aj dekoratívny efekt. Stávkou na istotu je laková lazúra Slovlux, ktorá je zárukou dlhodobej ochrany dreva, drevovláknitých aj drevotrieskových povrchov  pred pôsobením vlhkosti, slnečného žiarenia a iných poveternostných vplyvov.