Späť
Ako najlepšie aplikovať nátery na drevo?
Na čo by ste mali dbať pri aplikácii farieb a náterov na drevené povrchy? Prezradíme vám, ktorými základnými pravidlami pri maľovaní sa možno riadiť za účelom dosiahnutia tých najlepších výsledkov s dlhodobou účinnosťou.
Základné pravidlá pre aplikáciu náteru na drevoČas maľovania a panujúce klimatické podmienky môžu mať zásadný vplyv na výsledný vzhľad dreveného povrchu po maľovaní. Ak je teplota vzduchu príliš nízka, náter bude zasychať veľmi pomaly, nanášať sa ho však neoplatí ani pod priamym slnkom. Relatívna vlhkosť vzduchu by nemala presiahnuť 65 %, na čo treba obzvlášť myslieť v prípade aplikácie náterov na vodnej báze. Všeobecne platí, že by ste drevo nemali natierať pred ani počas búrky či po dažďoch, kedy sa ešte zo zeme vyparuje voda. Na maľovanie si je najvhodnejšie vybrať príjemný jarný alebo jesenný deň, ak sa však rozhodnete maľovať v priebehu letných mesiacov, nechajte si túto činnosť radšej na ráno alebo na večer, kedy nehrozí dosiahnutie príliš vysokých teplôt.
Je tiež samozrejmosťou, že drevený podklad by mal byť pred aplikáciou náterov suchý, čistý a zbavený tak prachu, ako aj mastnoty, živičných škvŕn či iných nečistôt. Pokiaľ je to nutné, môžete ho tiež obrúsiť s pomocou brúsneho papiera, čím drevo získa hladšiu podobu a následná aplikácia náteru sa stane jednoduchšou.
Aké druhy náterov máte na výber?
Na začiatok je dôležité zamyslieť sa nad umiestnením dreveného povrchu, teda či ide o drevo situované v interiéri, kde je relatívne chránené pred pôsobením okolitého prostredia alebo sa naopak nachádza v exteriéri, kde je vplyv poveternostných podmienok oveľa výraznejší. V prípade drevených podkladov situovaných vo vonkajšom prostredí, prípadne v miestnostiach s vysokou mierou vlhkosti by ste mali začať s impregnáciou. Túto funkciu plní impregnačný olej na drevo Limba s obsahom ľanového oleja zvýrazňujúci prirodzenú štruktúru dreva a chrániaci drevený podklad pred pôsobením vody, vlhkosti, UV žiarenia a ďalších vplyvov počasia.
Pokiaľ sa drevo nachádza v prirodzene vlhkom prostredí alebo je predpoklad, že na jeho povrchu môže dôjsť k zberu vody, drevený povrch by ste mali tiež ošetriť s pomocou insekticídneho a fungicídneho prípravku na drevo Drevosan Profi +. Ten drevený nábytok, podlahu, okná či iné konštrukcie z dreva efektívne ochráni pred znehodnotením hubami a drevokazným hmyzom.
Tak ochranný, ako aj dekoratívny účinok je charakteristický taktiež pre kvalitné lazúry na drevo, ktoré zlepšujú hydrofóbnosť drevených povrchov a poskytujú im dlhodobú ochranu pred pôsobením UV žiarenia a vysokú odolnosť pred poveternostnými vplyvmi. V tejto kategórii máte k dispozícii lakovú lazúru Slovlux, ktorá na povrchu dreva vytvára esteticky pôsobiaci lesklý, hladký a elastický film. Náter možno aplikovať aj na drevotrieskový a drevovláknitý materiál, či sa už nachádza na chate, na balkóne, v záhradnom nábytku alebo altánku.
V neposlednom rade si vašu pozornosť zaslúži taktiež tenkovrstvá lazúra Slovlux, ktorá obsahuje ľanový olej aj vosk a pri aplikácii na starší náter ho nie je nutné odstrániť, keďže ho postačí pretrieť. Je schopná preniknúť hlboko do štruktúry dreva a môžete si zvoliť niektorý z viacerých farebných odtieňov, vrátane bezfarebného určeného špeciálne pre použitie v interiéri.