Späť
Ako na ochranu povrchov z dreva?
Akým spôsobom by ste mali chrániť drevené povrchy vystavené pôsobeniu počasia a drevokazných organizmov? Na ktoré produkty sa pri tejto práci môžete spoľahnúť, ako fungujú a čo najdôležitejšie by ste o nich mali vedieť?
Prečo a kedy nepodceniť impregnáciu dreva?Pokiaľ chcete podkladom z dreva vo vašej domácnosti zabezpečiť dlhú životnosť a kvalitu, je potrebné ochrániť ich pred vplyvmi vonkajšieho prostredia, predovšetkým pred vlhkosťou, slnečným žiarením a drevokazným hmyzom. Na tieto okolnosti sa oplatí myslieť už pri výstavbe drevených konštrukčných prvkov, napríklad zakryť drevený záhradný altánok strechou, odstrániť bujnú vegetáciu z jeho bezprostrednej blízkosti alebo uložiť drevený podklad na iný materiál v určitej minimálnej výške nad zemou, teda aby sa priamo zeme drevo nedotýkalo. Účelom podobných opatrení je zabrániť hromadeniu vlhkosti v dreve, ktorá postupom času povedie k vzniku plesní.
Drevený altánok, terasa, záhradný nábytok, plot či brána si v prvom rade vyžadujú impregnáciu, ktorá im poskytne dostatočnú odolnosť nielen pred vodou a vlhkosťou, ale aj UV žiarením a iným vplyvom počasia. Pomocnú ruku vám v tomto smere podáva ochranný impregnačný olej na drevo Limba prenikajúci do hĺbky dreva, ktorý možno aplikovať tiež v interiéri a starší náter postačí pretrieť bez potreby jeho odstraňovania. Produkt obsahuje ľanový olej, vďaka ktorému plní zároveň estetickú funkciu, keďže podčiarkuje prirodzenú štruktúru dreva a na jeho povrchu zanecháva hladkú vrstvu, ktorá je aj príjemná na dotyk. Dostupný je buď v bezfarebnom prevedení alebo odtieňoch dub, orech, čerešňa, teak či palisander.
Na čo myslieť pri obnove drevených podkladov?
Ak zase chcete zabrániť tomu, aby vašu drevenú konštrukciu, podlahu, okenice alebo nábytok napadol drevokazný hmyz, prípadne huby, stavte na insekticídny a fungicídny prípravok na drevo Drevosan Profi +, ktorého plusom navyše je protiplesňová ochrana. Tento prostriedok sa používa ako spodný náter pod vodou riediteľnú, respektíve syntetickú farbu, neriedi sa vodou a je pripravený priamo na použitie. Zasychá v intervale približne od štyroch do šiestich hodín a pokiaľ máte záujem o dosiahnutie čo najlepších výsledkov, mali by ste dbať na jeho rovnomernú aplikáciu na zvolený drevený povrch.
Čo sa týka frekvencie obnovy drevených konštrukčných prvkov a podkladov z dreva umiestnených v exteriéri, ich údržbu by ste mali v ideálnom prípade realizovať raz za polroka. Na tento časový interval však môže mať vplyv druh použitého dreva, rozsah jeho mechanického zaťaženia či to, do akej miery naň pôsobí vlhkosť a iné poveternostné faktory.
Či už dáte prednosť použitiu impregnačného náteru alebo insekticídu, drevo, na ktoré máte v pláne zvolený produkt aplikovať, by malo byť suché, čisté a bez stôp po mastnote, živičných škvrnách alebo iných nečistotách. Je tiež dôležité, aby drevený podklad nepokrývala námraza a prípravky sa neoplatí nanášať v čase zvýšenej vlhkosti vzduchu alebo nízkych teplôt. Teplota by sa mala pohybovať v rozsahu od 10 do 30 stupňov Celzia, v opačnom prípade budú prípravky zasychať veľmi dlho a nemusia sa do dreva kompletne vsiaknuť.