backSpäť

Interiérová farba s tepelnoizolačnými vlastnosťami – kedy sa oplatí?

Čím sú charakteristické a v čom sú unikátne farby, ktoré sú doplnené o tepelnoizolačné vlastnosti? V akých priestoroch, situáciách a na aké materiály ich môžete použiť? Uvedieme si tiež príklad podobnej farby, jej charakteristiku a spôsob aplikácie.

K čomu slúži tepelnoizolačná schopnosť farieb?

Pri výbere vhodnej interiérovej farby môžete zvážiť viaceré faktory, pričom jedným z nich sú aj vlastnosti farieb, s ktorými máme v úmysle pracovať. Niektoré nátery sa vyznačujú špecifickými schopnosťami vhodnými pre použitie v rôznych situáciách. Príkladom sú termoizolačné, respektíve tepelnoizolačné vlastnosti farieb, ktorých hlavným účelom je predchádzať kondenzácii. Tento typ farieb využijete napríklad v priestoroch, ktoré nie je možné zvonku zatepliť, respektíve ak hľadáte cenovo výhodnejšiu a praktickejšiu alternatívu ku klasickému zatepleniu. Pozitívne výsledky vám prinesie tiež v prípade studených stien v domácnosti a pokiaľ chcete zabrániť úniku tepla z miestnosti.

Napríklad v zimnom období má teplý  vzduch v interiéri schopnosť na seba viazať viac vlhkosti ako studený vzduch v exteriéri. Pri určitej teplote má takýto teplý vzduch schopnosť kondenzovať, a to hlavne na studených plochách, ktoré tvoria prevažne tepelné mosty v konštrukcii, steny ako betónové preklady a pod. Najmenej vetranými časťami miestnosti sú rohy, kde je najmenšia cirkulácia vzduchu a problémom sú aj severné steny budov, ktoré sú najchladnejšie. Ak chceme zabrániť kondenzácii vodných pár na týchto problematických miestach, máme k dispozícii niekoľko možností. Tou prvou je pravidelná výmena vzduchu, teda vetranie, vyskúšať možno tiež zateplenie obvodového plášťa zo strany exteriéru a veľmi účinne nám môže pomôcť aj tepelnoizolačná farba Premio Thermo.



Táto farba vyniká svojimi vlastnosťami vďaka použitiu špeciálneho tepelnoizolačného plniva, ktoré tvoria  micro sklenené duté guľôčky s veľmi tenkou stenou naplnené vzduchom a vytvárajúce izolačnú vrstvu. Plnivo výborne odráža teplo a zvyšuje povrchovú teplotu problematických povrchov stien, vďaka čomu odstránime príčinu vzniku plesní tak, že zvýšime povrchovú teplotu steny, na ktorej nebude dochádzať ku kondenzácií vody a plesne nebudú mať podmienky k množeniu. A to všetko bez použitia protiplesňových prípravkov, ktoré odstraňujú až dôsledok kondenzácie, teda samotnú pleseň.

Ktorá farba vám ponúka tepelnú izoláciu?

Praktickým príkladom kvalitnej interiérovej farby s tepelnoizolačnými vlastnosťami je biela farba Premio Thermo z dielne slovenského výrobcu Slovlak zameraného na produkciu lakov, farieb a lazúr. Zaujímavou charakteristikou tejto farby je tiež jej vynikajúca krycia schopnosť, ako aj protiplesňové a oteruvzdorné kvality či stupeň belosti na úrovni min. 89 % (BaSO4). Ide o náter plnený jemným dutým keramickým plnivom, ktorý si nájde využitie predovšetkým v kuchyni, kúpeľni a v detských izbách. Na farbu sa súčasne možno spoľahnúť pri maľovaní rozličných reprezentatívnych priestorov a vaše očakávania nesklame ani v prípade vnútorných náterov na omietky, sadrokartónové a drevotrieskové dosky či dokonca na betónové panely.

V momente aplikácie farby je potrebné dbať na to, aby bol podklad adekvátne pripravený na maľovanie, čo znamená zaistiť jeho dostatočnú suchosť a pevnosť, ako ho aj očistiť od prípadného znečistenia. Nové omietky by mali samozrejme byť najprv vyzreté, zatiaľčo staršiu omietku je štandardne potrebné zbaviť pôvodného náteru, ktorý už postupom času stratil svoju súdržnosť. Farbu Premio Thermo je možné naniesť v jednej až dvoch vrstvách s intervalom zasychania približne 4 až 6 hodín pre každú vrstvu. Pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov nezabúdajte na dôslednú penetráciu pred maľovaním, napríklad s pomocou účinného penetračného náteru Penakryl a v prípade potreby tiež ošetrite tie časti podkladu, ktoré sú poškodené plesňami vhodným protiplesňovým prípravkom.