backSpäť

Farba roka 2022

Odhaľte spolu s nami, ktorému farebnému odtieňu prisúdili odborníci zo spoločnosti Pantone uznávaný titul farby roku. Ktoré farby si túto poctu vyslúžili v minulosti, v čom je najnovšia farba roku špeciálna a čo by ste o nej mali vedieť?

Kto určuje farbu roka a ktoré farby ňou boli v minulosti?

Jednou zo spoločností, ktorá má hlavné slovo v pestrom svete farieb je jednoznačne americký inštitút Pantone Color Institute založený v roku 1962. Na jeho patentovaný systém farieb sa spoliehajú profesionáli z oblasti módy, tlačiarenského priemyslu aj ľudia zaoberajúci sa výrobou farieb či textilných vlákien. Od roku 2000 zároveň Pantone svetu predstavuje farbu roka, ktorá má čo najlepšie vystihovať očakávania spojené s aktuálnym rokom.

Prestížny titul farby roka si v posledných rokoch postupne vystriedali svetlo zelený odtieň Greenery, intenzívne fialová Ultra Violet, koralovo červená Living Coral a univerzálna modrá Classic Blue, Pre rok 2021 zvolili dokonca predstavitelia spoločnosti Pantone výnimočne dva odtiene, a to šedú farbu Ultimate Gray a žlté tóny Illuminating. Ich spoločná kombinácia má vytvárať obraz bezpečného útočiska, čo obzvlášť zaváži v kontexte stále pretrvávajúcej pandémie.
 

Čím vyniká farba roka 2022?

Rok 2022 sa podľa Pantone ponesie v znamení najnovšej farby roka, ktorou sa stal fialový odtieň Very Peri. Jeho ambíciou je posilniť osobnú iniciatívu a kreativitu ľudí, ktorí s touto farbou prídu do kontaktu. Vyžaruje z nej nebojácne sebavedomie a zvedavosť podporujúca nášho tvorivého ducha. Má byť tiež symbolom tranzície a zmien, ktorou si svet a spoločnosť v poslednej dobe prechádza. V neposlednej miere berie do úvahy aj fakt, že vzhľadom na súčasnú situáciu boli mnohé aspekty nášho života digitalizované. A práve digitálny dizajn, herné programovanie a nové umelecké smery sú sféry, ktoré vytvárajú priestor pre aplikáciu farby Very Peri.

Hoci na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o klasickú, už dávno existujúcu fialovú farbu, v skutočnosti máme dočinenia s úplne novým odtieňom spájajúcim dôveryhodnosť a ďalšie pozitívne vlastnosti modrej farby s jemnými fialovými a červenými tónmi. Po prvýkrát v histórii titulu farby roku tak

Pantone vytvorila úplne novú farbu, ktorá vyniká svojim komplexným zložením a zdôrazňuje dynamickú prítomnosť, tvorivosť a predstavivosť. Predstavuje optimistický pohľad na budúcnosť aj spektrum možností, ktoré máme ako civilizácia pre riešenie aktuálnych problémov k dispozícii.
Ak sa rozhodnete prispôsobiť váš interiér farbe roka 2022 Very Peri, môžete vyskúšať odtieň fialka z palety interiérových maliarskych farieb Premio

Color
z dielne popredného slovenského výrobcu farieb, lakov a lazúr, firmy Slovlak. Tóny farieb roka z predchádzajúcich rokov zas predstavujú narcis, pistácia a limetka zastupujúca odtieň Greenery, ruža reprezentujúca Living Coral, santolína ako Ultimate Gray a prvosienka vo forme Illuminating. Všetky spomenuté farebné tóny sú pritom oderuvzdorné a vynikajú tak svojou krycou schopnosťou, ako aj vysokým stupňom priedušnosti. Aplikovať ich možno pri interiérových náteroch omietky, dosiek zo sádrokartónu alebo drevotriesky či v rámci natierania betónového panelu.