backSpäť

Ako zatočiť s koróziou?

Poradíme vám, na ktoré riešenie sa môžete spoľahnúť v boji s koróziou, ako jej možno účinne predchádzať a čím sa dajú zárodky vznikajúcej korózie odstrániť. Zabudnite tak na skorodované kovové objekty a zhrdzavený nábytok vo vašej domácnosti, na chate či v záhrade.

Ktorá metóda je pri riešení korózie najefektívnejšia?

Niet najmenších pochýb o tom, že nábytok a ďalšie objekty vyrobené z rôznych druhov kovov sú stabilné, odolné a majú dlhú životnosť. Na druhej strane sa pri nedostatočnej starostlivosti pôsobením poveternostných vplyvov však ľahko stávajú obeťou korózie. S tou sa spája tak vytváranie hrdze na povrchu kovových objektov, ako aj zmena ich sfarbenia a celkového vzhľadu. Riziko korózie je možné znížiť, pokiaľ je kovový nábytok situovaný v priestore, do ktorého nepreniká vlhkosť a ktorý je dostatočne a pravidelne vetraný. Najlepším a najpraktickejším spôsobom prevencie pred koróziou však aj naďalej zostávajú kvalitné antikorózne farby.

Účelom antikoróznych farieb je vytvorenie ochrannej izolačnej vrstvy na povrchu kovov, ktorá ich následne chráni pred vodou a ďalšími vplyvmi okolitého prostredia. Týmto spôsobom sa vlhkosť nedostane do vnútornej časti daného kovu a nedochádza tak k tvorbe oxidácie. V rámci kategórie antikoróznych farieb sa vám najviac oplatí staviť na také nátery, ktoré možno použiť tak vo vnútornom, ako aj vonkajšom prostredí a poslúžia vám v prípade rôznych druhov kovov, vrátane zoxidovanej pozinkovanej ocele a železa.Ktoré antikorózne farby sa oplatí vyskúšať?

Pri téme korózie by sme chceli vašu pozornosť zamerať na trojicu jednozložkových antikoróznych farieb od špecialistu vo výrobe farieb, lakov a lazúr nielen v rámci Slovenska, firmy Slovlak. Ako prvú máte k dispozícii základnú antikoróznu farbu Korozal základ S 2000. Je príkladom univerzálnej rýchloschnúcej syntetickej farby s vynikajúcimi krycími vlastnosťami a prekvapujúcou priľnavosťou. Vo forme základnej farby sa už v praxi navyše osvedčila aj pri náteroch betónových, drevených, drevotrieskových či drevovláknitých povrchov. Je schopná úspešne obnoviť tiež staršie a už mierne skorodované objekty z kovov a dostupná je v bielom, červenohnedom, prípadne šedom odtieni.

Následne máte možnosť siahnuť po vrchnej syntetickej farbe Korozal Email s očarujúcim leskom a vysokým stupňom odolnosti voči pôsobeniu okolitého prostredia. Výnimočne dobrá krycia schopnosť a priľnavosť je aj v prípade tejto farby samozrejmosťou. V podobe vrchného náteru ho oceníte pri natieraní stĺpov, plotov, brán, rôznych kovových konštrukcií a technologických zariadení, ako aj drevených, betónových a ďalších minerálnych podkladov. Hodí sa tiež pre renováciu nábytku z kovov, ktoré už korózia sčasti postihla a na ktoré už bola aplikovaná základná farba. Paleta dostupných farebných odtieňov Korozalu Email je skutočne pestrá a nájdete v nej hnedé, červené, čierne, šedé či dokonca zelené, modré a žlté tóny.

Čerešničkou na záver je v rámci antikoróznych farieb jednoznačne syntetická farba Renokov 2 v 1, teda aplikovateľná ako základný aj vrchný náter zároveň. Vďaka svojej vysokej odolnosti si nájde využitie pri oceľových, pozinkovaných aj železných materiáloch a možno sa na ňu spoľahnúť tiež pri obnove zľahka skorodovaných plotov, striech, brán, stĺpov či klampiarskych konštrukcií. Farbu Renokov si môžete zadovážiť v šedom, zelenom, hnedom, červenom, červenohnedom alebo čiernom prevedení.