backSpäť

ČÍM MAĽOVAŤ ZÁHRADNÚ CHATKU?

Zistite, akým spôsobom je potrebné záhradné chatky chrániť a ktoré produkty vám pri ich údržbe môžu byť nápomocné. Poradíme vám, aký typ farby je vhodné použiť na záhradné chatky aj prezradíme, čo by ste o farbách na drevo mali vedieť.


Využitie a odporúčaná údržba záhradných chatiek
 
Záhradná chatka, respektíve domček, môže plniť rôzne funkcie. Poslúži nám na oddych v lone prírody a načerpanie nových síl, posedenie s rodinou alebo kamarátmi či na uskladnenie pracovného náradia a záhradného nábytku. Každopádne si však zaslúži primeranú starostlivosť, keďže v exteriéri čelí rozličným poveternostným vplyvom, od dažďa a vlhkosti cez slnečné žiarenie až po sneh a mráz. A hoci sa stretnete aj s chatkou postavenou prevažne z kovov alebo plastovým domčekom, štandardne sa záhradné chatky vyrábajú z dreva, a preto zameriame našu pozornosť práve na tento materiál.

Drevo si vyžaduje ochranu nielen pred pôsobením počasia, ale aj vysychaním a praskaním, pričom nemalé škody môže na ňom spôsobiť tiež drevokazný hmyz. Pred tým záhradnú chatku z dreva účinne ochráni insekticídny a fungicídny prípravok na drevo Drevosan Profi +, ktorý sa nezľakne ani húb či plesní. Je však dôležité nanášať ho na povrch, ktorý nie je pokrytý rosou ani námrazou, a naopak by mal byť suchý a zbavený prípadných nečistôt. Majte na pamäti, že pri vysokej vlhkosti a nízkych teplotách, bude náter zasychať len veľmi pomaly. Príjemné jesenné dni sú tak ideálnym obdobím pre údržbu vašej záhradnej chatky.

Lazúry a oleje chrániace záhradné chatky

Po aplikácii ochranného náteru nastáva čas naniesť hlavnú vrstvu, pri ktorej možno siahnuť buď po údržbovom oleji určenom špeciálne pre drevo alebo príslušnej lazúre, akou je napríklad tenkovrstvá lazúra Slovlux obsahujúca ľanový olej. Je dostupná v rôznych farebných tónoch a schopná dostať sa hlboko do vnútornej štruktúry dreva. Plusom navyše je výborná odpudivosť voči vode a znížený vplyv UV žiarenia vďaka špeciálnym pigmentom, ktoré sú súčasťou tejto lazúry.

Pokiaľ dávate prednosť účinnej ochrane dreva v spojení s dlhodobým leskom, vaše očakávania nesklame laková lazúra Slovlux zlepšujúca hydrofóbnosť povrchu, na ktorý je nanášaná. Bez ohľadu na to, ktorú lazúru si pre maľovanie vyberiete, jej účinky budú mať dlhšiu životnosť, pokiaľ ju aplikujete minimálne v dvoch vrstvách. Nezabúdajte, že na výsledný odtieň vašej záhradnej chatky po aplikácii zvolenej lazúry môže mať vplyv tak počet nanesených náterov, ako aj druh a kvalita dreva, z ktorého je chatka postavená.

Za zváženie napokon stojí tiež impregnačný olej na drevo Limba, ktorý oceníte aj v prípade drevených terás a záhradného nábytku. Predstavuje kvalitný údržbový olej, obsahuje ľanový olej a je zárukou zachovania prirodzenej štruktúry prirodzenej štruktúry povrchov z dreva. Nehovoriac o tom, že ich ochráni pred pôsobením slnečného žiarenia a vody.