backSpäť

STARÁME SA O DREVENÉ ZÁBRADLIE V EXTERIÉRI

Ktoré prípravky vám môžu byť nápomocné pri ošetrovaní dreveného zábradlia vo vašej záhrade? Čo by ste o údržbe týchto konštrukčných prvkov mali vedieť a pred čím ich je potrebné chrániť, aby si zachovali svoje vlastnosti a kvalitu?

Čo je základom starostlivosti o zábradlie umiestnené v exteriéri?

Zábradlie nemusí byť len súčasťou vnútorného schodiska, ale môže tiež dopĺňať objekty vo vonkajšom prostredí, či už máme na mysli terasu alebo záhradný altánok. Vzhľadom k tomu, že terasám a altánkom štandardne dominuje hlavne drevo, aj ich zábradlia sú tak väčšinou vyrobené práve z tohto materiálu. A podobne ako samotný exteriérový drevený objekt, aj zábradlie si vyžaduje určitú údržbu, keďže naň tiež pôsobí okolité prostredie, pod vplyvom ktorého postupom času stráca svoju stabilitu a pevnosť. Tým pádom môže dôjsť k oslabeniu praktickej funkcie zábradlia, prípadne znehodnoteniu jeho farby alebo tvaru.

Našťastie máte k dispozícii kvalitné ochranné a zároveň dekoratívne lazúry určené špeciálne na ošetrovanie drevených povrchov. Vašu prvú možnosť predstavuje tenkovrstvá lazúra Slovlux, ktorej súčasťou je ľanový olej aj ochranné pigmenty obmedzujúce pôsobenie slnečných lúčov na drevo. Táto lazúra je schopná preniknúť doslova do základov dreveného zábradlia a vytvoriť na jeho povrchu ochrannú vrstvu dodávajúcu drevu schopnosť odpudivosti voči vode a odolnosti vzhľadom k ďalším poveternostným vplyvom. V rámci farebnej palety lazúry máte na výber napríklad tóny borovica, červený smrek, dub, gaštan, orech, čerešňa, pínia, teak alebo jedľová zeleň.

Ktoré produkty vás pri údržbe dreveného zábradlia nesklamú?

Nemenej kvalitnou a praktickou alternatívou je laková lazúra Slovlux, ktorej UV filter je zárukou dlhodobej ochrany drevených povrchov. Pôsobí ako bariéra, cez ktorú do vnútornej štruktúry dreveného zábradlia neprenikne vlhkosť ani rôzne poveternostné faktory. V prípade lakovej lazúry je možné natierať okrem iného tónmi zlatý dub, čerešňa, teak, orech, mahagón, gaštan, borovica alebo červený smrek.

Pokiaľ vám v rámci starostlivosti o drevené zábradlie v exteriéri najväčšie starosti spôsobuje drevokazný hmyz, hravo si s ním poradí insekticídny a fungicídny prípravok na drevo Drevosan Profi + s protiplesňovým efektom. Ak sa zas rozhodnete podčiarknuť prirodzenú štruktúru daného dreveného zábradlia, stavte na impregnačný olej na drevo Limba s ľanovým olejom. Ponúkaný je vo farebnom prevedení čerešňa, dub, orech, teak alebo palisander a po jeho aplikácii pôsobí drevo hladkým, či dokonca hodvábnym dojmom.