backSpäť

OŠETRUJEME DREVENÉ TRÁMY U NÁS DOMA

Čo všetko by mala zahŕňať správna a primeraná údržba trámov z dreva a aké produkty pri nej možno využiť? Odpovede na tieto otázky sa dozviete z nášho článku.

Ako a pred čím chrániť drevené trámy?

V súčasnosti už trámy nemajú len praktickú funkciu ako súčasť stropnej konštrukcie, ale vnímame ich ako súčasť interiéru a preto sa oplatí brať ohľad na ich estetickú stránku. Štandardne sú súčasťou vyvýšených stropov rodinných domov, ktorým dodávajú rustikálnu atmosféru a hoci natrafíme aj na trámy z kovov, najčastejšie sa stretávame s drevenými trámami. Trámy na rozdiel od záhradného nábytku síce nie sú vystavené poveternostným vplyvom vonkajšieho prostredia, avšak aj v interiéri postupom času strácajú svoju kvalitu a čaro, pokiaľ nebudeme ich starostlivosti venovať dostatočnú pozornosť.

Prvým krokom by mala byť adekvátna impregnácia chrániaca drevo pred vlhkosťou a ďalším pôsobením okolitého prostredia. V tomto smere sa dá spoľahnúť na impregnačný olej na drevo Limba s obsahom ľanového oleja. Je príkladom údržbového oleja a pomôže vám zachovať pôvodný vzhľad drevených trámov aj ich prirodzenú štruktúru. Vo väčšine prípadov je dostačujúce impregnovať trámy približne raz za 5 rokov, pokiaľ je však drevo už poškodené alebo výraznejšie znečistené, impregnovať ho možno aj každé dva roky. Nezabúdajte, že pred aplikáciou impregnačného oleja Limba by mali byť drevené trámy suché a ak chcete, môžete ich tiež vyhladiť s pomocou brúsneho papiera.


Doplňujúca starostlivosť o trámy z dreva

Mali by ste tiež vedieť, že drevené trámy sa môžu stať nielen obeťou vlhkosti, ale aj plesne, húb, drevokazného hmyzu či iných škodcov. Preto nie je na škodu dožičiť im primeranú protiplesňovú ochranu, pri ktorej je vám plne k dispozícii insekticídny a fungicídny prípravok na drevo Drevosan Profi +. V prípade záujmu vám navyše poslúži aj ako podklad pre nanesenie ďalšieho náteru vybranej vodou riediteľnej či syntetickej farby, oleja alebo lazúry dajte si však záležať na jeho rovnomernej aplikácii. Majte tiež na pamäti, že v závislosti od zvoleného produktu, počtu náterov, druhu a kvality dreva, môžu napokon drevené trámy mierne stmavnúť v porovnaní s ich pôvodným vzhľadom. 

Či sa už rozhodnete pustiť do údržby drevených trámov vo vašej domácnosti s pomocou údržbových olejov alebo insekticídnych prostriedkov, trámy by mali byť predtým odmastené a zbavené prachu, ako aj ďalších prípadných nečistôt. Pokiaľ pri starších trámoch zas natrafíte na nerovnosti v ich povrchu, postačí ich vyplniť tmelom. Tmel by ste však mali aplikovať opatrne, precízne a nepreháňať to s jeho použitím, aby tak pod jeho vplyvom neboli drevené trámy znehodnotené znečistením, ktoré by bolo následne potrebné brúsiť, či už ručne alebo mechanicky.