backSpäť

AKO OCHRÁNIŤ ZÁHRADNÝ NÁBYTOK PRED VYSYCHANÍM

Poradíme vám, akým spôsobom možno predchádzať vysychaniu záhradného nábytku aj ako ho môžete pripraviť na uskladnenie po ukončení letnej sezóny. Dozviete sa tiež, ktoré produkty vám môžu byť nápomocné pri starostlivosti o záhradný nábytok z dreva.

Čo môže postihnúť záhradný nábytok z dreva?

Drevený nábytok situovaný v exteriéri je vystavený pôsobeniu rôznych poveternostných vplyvov, či sa už nachádza na voľnom priestranstve, otvorenej terase alebo pod strechou krytého záhradného altánku. Faktory ako sú dažďová voda a vlhkosť, vietor či slnečné žiarenie môžu mať za následok zníženie životnosti daného nábytku alebo pozmenenie jeho pôvodnej farby. Jedným z najčastejších rizík dreveného záhradného nábytku  je vysychanie, ktoré naruší jeho vnútornú štruktúru a môže viesť k praskaniu jeho povrchu. Pokiaľ sa chcete podobnému stavu vyhnúť, nemali by ste podceniť správnu, dôkladnú a hlavne pravidelnú starostlivosť o drevený nábytok vo vašej záhrade.

Základ tejto starostlivosti spočíva v prvom rade v aplikácii kvalitných údržbových olejov na povrch dreveného nábytku. Ideálnym príkladom podobného oleja je impregnačný olej na drevo Limba, ktorý je schopný preniknúť do hĺbky dreva, vďaka čomu podčiarkne jeho prirodzenú štruktúru a zároveň dodá jeho povrchu esteticky pôsobiacu hladkú až hodvábnu vrstvu. Olej Limba obsahuje ľanový olej aj vosk zaručujúci drevenému nábytku ochranu pred vplyvom vody, slnečných lúčov a iných poveternostných javov. Poslúži vám tiež pri údržbe dreveného altánku, terasy, plota aj v interiéri napríklad v prípade podlahy z dreva.

Na čo pri údržbových olejoch a zazimovaní záhradného nábytku myslieť

Septembrové a októbrové dni na začiatku jesene sú perfektným obdobím na aplikáciu údržbového oleja, keďže toto obdobie sa všeobecne spája s minimálnym stupňom vlhkosti, zatiaľčo teploty vzduchu už nie sú príliš vysoké, ale zase ani priveľmi nízke. Pri takýchto ideálnych podmienkach sa aplikovaný olej do dreva rýchlejšie, ľahšie a lepšie vpije, čím sa zvyšuje jeho účinnosť a efektivita jeho použitia. Starý náter údržbového oleja pritom nie je nutné odstraňovať, keďže sa dá jednoducho pretrieť. V prípade oleja Limba si ho môžete zadovážiť buď v jeho bezfarebnej verzii alebo v niektorom z dostupných farebných odtieňov, ktorými sú aktuálne čerešňa, orech, teak, palisander a dub.

Keď sa rozhodnete pripraviť váš záhradný nábytok z dreva na zimný spánok, nemali by ste podceniť ani otázku jeho čistoty či utiahnutia prípadných skrutiek. Nezabudnite teda na použitie kefy a príslušného mydlového čistiaceho prostriedku, prípadne aj brúsneho papiera pre vyhladenie povrchu nábytku. Nábytok by ste mali zazimovať skôr než začnú teploty príliš klesať a to v suchom priestore vo forme povaly, garáže alebo pivnice. Daná miestnosť by mala disponovať pravidelným prísunom čerstvého vzduchu a záhradný nábytok radšej ničím neprikrývajte, inak vám hrozí prílišná vlhkosť vedúca k vzniku plesní a hniloby. Ak vás však pleseň už predbehla, vyskúšajte chlórový roztok, prípadne jemný šmirgeľ.