backSpäť

AKÉ FARBY SA HODIA DO DETSKEJ IZBY?

Poradíme vám, s akými farbami možno vymaľovať izbu vášho potomka. Ktoré farebné tóny sú ideálne pre detskú izbu a ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť? Je možné využiť viac farieb súčasne a hodí sa do izby dieťaťa aj klasická biela?

Na čo treba pri maľovaní detskej izby myslieť?

Väčšina miestností v rodinnom dome alebo v byte má presne vymedzené funkcie aj čas používania, ktorý ich delí na denné priestory typu kuchyňa, jedáleň či pracovňa a nočné, respektíve večerné miestnosti, ako je napríklad spálňa alebo obývačka. Podobné charakteristiky vám môžu byť nápomocné pri výbere vhodnej interiérovej farby do danej miestnosti. Výnimkou je však práve multifunkčná detská izba, v ktorej nie je vhodné vsadiť výlučne len na tlmené tmavé odtiene ani naopak na intenzívne žiarivé tóny. Je potrebné myslieť na to, že dieťa v izbe nielen spí, ale zároveň ju využíva tiež na hranie, čítanie, rôzne umelecké aktivity, prípadne aj učenie a písanie domácich úloh, ako je tomu u starších detí.

Praktickým riešením je rozdelenie detskej izby na časť oddychu, tvorivého prejavu a štúdia. V takomto prípade sa v oddychovej časti oplatí dať prednosť zelenej alebo fialovej, zatiaľčo v aktívnej zóne možno preferovať oranžovú či žltú farby a pre sekciu venovanú školským povinnostiam je ideálnou voľbou modrá. Pokiaľ sa vám však využívanie viacerých výrazne odlišných farieb v detskej izbe nepozdáva, alternatívou môžu byť neutrálne pôsobiace jemné pastelové tóny.

Biele alebo farebné tóny do izby vášho potomka?

V detských izbách si nájde uplatnenie tiež biela, ktorú možno spestriť plagátmi alebo nálepkami s motívom podľa preferencie vášho potomka. Ak sa rozhodnete pre bielu, či už len na jednu zo stien plus strop alebo na celú detskú izbu, praktickým riešením je vzhľadom na svoju umývateľnosť interiérová farba Premio Expert. Vybrať si môžete tiež interiérovú farbu Premio Thermo s termoizolačným a protiplesňovým efektom.

Pokiaľ máte v úmysle pestovať vo vašich ratolestiach lásku k prírode, stávkou na istotu je zelená, ktorá zároveň navodzuje v izbe atmosféru pokoja. Veselá oranžová je zas zdrojom dobrej nálady, kým fialová podporuje u detí tvorivé činnosti. Schopnosť sústredenia podporujú modré tóny, naopak priveľa červenej môže pôsobiť pre deti rozptyľujúco. Zabudnite aj na nevýraznú hnedú či šedú, keďže tieto farby považujú všeobecne deti za príliš nudné a nezaujímavé.

Nielen pre maľovanie detskej izby máte plne k dispozícii natónovanú interiérovú maliarsku farbu Premio Color, ktorá tiež vyniká svojou krycou schopnosťou a priedušnosťou. Dostupná je v pestrých farebných tónoch, ku ktorým patrí nechtík, pistácia, nezábudka, levanduľa, ibištek, limetka, fialka, ľalia či prvosienka. Môžete si tak zvoliť odtieň podľa vašej preferencie, prípadne vziať do úvahy aj obľúbené farby vášho potomka.