backSpäť

Ako na odstránenie hrdze z kovov

Hrdzavenie kovových objektov je nevítaným, avšak častým problémom, ktorého sa možno jednoducho zbaviť s pomocou antikoróznych farieb. Čo vám ponúkajú, čím sa vyznačujú a aké ďalšie možnosti máte k dispozícii sa dozviete z nášho článku.

Vznik hrdze a možnosti jej odstránenia


Vlhké prostredie a pôsobenie vody na kovoch vytvára ideálne podmienky pre vznik oxidácie a následnej korózie. Jej hlavným prejavom je hrdza sfarbujúca kovové povrchy do červenohnedých farebných tónov. V dôsledku hrdzavenia kov nielen mení svoj podobu, ale zároveň aj stráca svoju pevnosť a ďalšie vlastnosti. Je preto dôležité začať s odstraňovaním hrdze čo najskôr a v ideálnom prípade predchádzať jej vzniku, za týmto účelom sú na trhu dostupné špeciálne antikorózne farby na kovy.

Pre odstránenie hrdze z kovov vám môžu poslúžiť viaceré metódy s rôznym stupňom účinnosti. Ručný postup s pomocou drôtenej kefy si vyžaduje čas aj fyzické úsilie a často pri ňom dochádza k poškodeniu daného kovového povrchu. Alternatívu predstavujú rôzne domáce riešenia prostredníctvom octu prípadne citrusových plodov, miera ich efektívnosti je však diskutabilná. Ak sa radíte k skúsenejším kutilom, možno si trúfnete na použitie elektrolytických roztokov či na pieskovanie, jednoduchšou a cenovo dostupnejšou metódou sú však nátery pre ošetrenie čiastočne skorodovaného kovu.
Interiérové a exteriérové antikorózne nátery

V kategórii jednozložkových antikoróznych farieb vhodných do vonkajšieho aj vnútorného prostredia máte na výber viaceré alternatívy z produkcie spoločnosti Slovlak. Tou prvou je antikorózna farba Renokov, ktorou možno obnoviť a zbaviť prvých príznakov hrdze kovové ploty, stĺpy, strechy či stavebné konštrukcie. Pre tento syntetický náter je charakteristická funkcia dva v jednom, keďže sa dá aplikovať vo forme základnej alebo vrchnej farby. Je hneď pripravený k použitiu, zasychá v rozsahu približne 12 hodín a predáva sa vo farbách, ako je šedá, zelená, hnedá, červenohnedá, červená a čierna.

Zaujať vás tiež môže vrchná lesklá syntetická farba Korozal Email s pestrou paletou farebných odtieňov. Vďaka svojej všestrannosti sa hodí tak pre kovy, ako aj drevo prípadne betón. Vyznačuje sa vynikajúcou priľnavosťou, krycou schopnosťou a odolnosťou pred pôsobením počasia. Popri plotoch, bránach a stĺpoch je určená tiež pre technologické zariadenia a kovové konštrukcie.

V neposlednom rade si môžete zadovážiť špeciálnu antikoróznu syntetickú farbu Korozal základ S 2000, ktorá vyniká svojim rýchlym zasychaním už v priebehu troch hodín. Jej krycia schopnosť a priľnavosť vás nesklamú a využiť ju tiež možno ako základnú farbu drevených, drevotrieskových a betónových povrchov. Čiastočne skorodované objekty pre ňu pritom nepredstavujú žiadny problém, ako sa rýchlo presvedčíte už po jej prvom použití.