backSpäť

V čom vynikajú lazúry a oleje na drevo?

Prezradíme vám, v akých prípadoch je odporúčané používanie lazúr a lakov určených pre drevené plochy, čím sú charakteristické a aké je ich využitie v praxi. Nezabudneme ani na praktické príklady oboch druhov náterov pre drevo.


Ochrana v podobe lakových a tenkovrstvých lazúr


Vo všeobecnosti spočíva hlavná úloha lazúr v ochrane dreva pred pôsobením poveternostných vplyvov, ku ktorým nepatrí len vietor, dážď a sneh, ale aj UV žiarenie či vlhkosť. Podporujú prirodzenú odolnosť dreva, chránia ho pred praskaním aj vysychaním a týmto spôsobom sa zlepšuje kvalita drevených prvkov vo vašej domácnosti a taktiež predlžuje ich životnosť.

Lakové respektíve hrubovrstvé lazúry sú vhodnejšie pre použitie na suchom dreve či dreve s nemenným stupňom vlhkosti v podobe drevených okeníc, okien, nábytku alebo dverí. Ideálnym zástupcom tejto kategórie je laková lazúra Slovlux dodávajúca dreveným objektom primeranú ochranu. Jej pôsobením sa tiež na povrchu dreva v závislosti od jeho druhu vytvára hladká, pololesklá alebo lesklá vrstva s ochrannou funkciou. Predáva sa tak v bezfarebnom odtieni, ako aj v tónoch zlatý dub, červený smrek, čerešňa, mahagón, teak, gaštan, dub, orech, borovica, pinia alebo palisander.

Naopak pri exteriérových objektoch a konštrukciách z dreva, ako sú záhradné altánky, nábytok, drevené terasy, balkóny či ploty vám odporúčame siahnuť po tenkovrstvých lazúrach, ako je napríklad tenkovrstvá lazúra Slovlux. Dokáže preniknúť hlboko do vnútornej štruktúry aj v prípade vlhkého dreva a pokiaľ chcete jej účinok zdôrazniť, môžete ju bez obáv naniesť v dvoch vrstvách, z ktorých každá si na dostatočné zaschnutie vyžaduje približne 12 až 24  hodín. Alternatívne sa dá použiť ako prvú vrstva tenkovrstvú lazúru a následne si pre druhú vrstvu zvoliť lakovú lazúru.


Prirodzený vzhľad s olejmi na drevo


Oleje na drevo  sa zas štandardne vyznačujú estetickou funkciou a ich hlavným účelom teda je, aby sa zachovala originálna podoba, kvalita a prirodzená štruktúra daného dreveného povrchu. Obľube sa v praxi tešia predovšetkým údržbové oleje s impregnačným účinkom chrániacim drevo pred vodou a slnečným žiarením, pod ktorých vplyvom nechránené drevo postupne drevo starne, oslabuje sa jeho životnosť a pôvodnú farbu nahrádzajú sivé až šedé tóny. Tomuto procesu čelia hlavne nekryté drevené terasy a otvorené záhradné altánky.

Predstaviteľom údržbových olejov je impregnačný olej na drevo na báze ľanového oleja Limba ponúkaný tak v bezfarebnej verzii, ako aj farebných odtieňoch dubu, čerešne, palisanderu, teaku či orechu. Je schopný preniknúť do hĺbky dreva a na jeho povrchu vytvoriť hladkú až jemne hodvábnu vrstvu. Odporúčame ho aplikovať raz za tri roky v prípade krytých terás chránených pred priamym dopadom slnečných lúčov a raz až dvakrát za rok pri terasách a altánkoch pod priamym vplyvom poveternostných podmienok.