backSpäť

Ochrana a obnova drevených povrchov v exteriéry

Pod vplyvom počasia, drevokazného hmyzu a húb sa záhradný nábytok, altánok a konštrukcie z dreva znehodnocujú. Je preto dôležité pravidelne venovať dostatočnú pozornosť ich ochrane s pomocou vhodných lazúr, olejov a náterov.


Bez čoho sa údržba dreva nezaobíde?


V porovnaní s drevom umiestneným v interiéri sa drevené prvky umiestnené vo vonkajšom prostredí stretávajú s väčším množstvom faktorov, ktoré môžu ovplyvniť zachovanie ich vzhľadu, kvality a vlastností. Na mysli máme predovšetkým poveternostné faktory vo forme slnečného žiarenia, vetra, snehu, vody a vlhkosti, podceniť ale nemožno ani drevokazný hmyz a huby. Nemali by ste preto zabúdať na dôkladnú ochranu nového dreva a obnovu starších drevených povrchov, čím sa predĺži ich životnosť. Základom kvalitnej starostlivosti o drevené konštrukcie a predmety by v prvom rade mali byť lazúry a oleje na drevo, ktoré plnia tak ochrannú, ako aj dekoratívnu respektíve estetickú funkciu.

Pôvodný vzhľad dreva vám pomôže podčiarknuť tenkovrstvá lazúra Slovlux obsahujúca ľanový olej a aplikovateľná na chaty, okná, podlahy, ploty, balkóny, záhradné altánky aj nábytok. Vzhľadom k preniknutiu do hĺbky dreva mu zaručuje nielen odolnosť voči výkyvom počasia, ale aj odpudivosť pred vodou a zníženie vplyvu UV žiarenia. Zadovážiť si ju pritom môžete v odtieňoch, ako je napríklad zlatý dub, čerešňa, mahagón, gaštan, palisander, jedlová zeleň, orech, borovica alebo červený smrek.


Ako na obnovenie a zachovanie kvality objektov z dreva


Ďalšiu možnosť predstavuje laková lazúra Slovlux s UV filtrom pre dlhodobú ochranu dreva. Škála jej využitia je podobná ako v prípade tenkovrstvej lazúry, zároveň sa však hodí aj pre drevovláknitý a drevotrieskový materiál. Charakteristickou vlastnosťou tejto lakovej lazúry je vytváranie hladkej, pololesklej až lesklej vrstvy vytvárajúcej na dreve ochrannú bariéru pred vlhkosťou, slnečným žiarením a poveternostnými vplyvmi. Dostupná je v odtieňoch duba, teaku, čerešne, červeného smreku, gaštanu či mahagónu.

Výbornou voľbou je v neposlednom rade impregnačný olej na drevo Limba určený predovšetkým na drevený nábytok a záhradné terasy. Jeho hlavnú zložku predstavuje ľanový olej, s pomocou ktorého je produkt schopný zdôrazniť prirodzenú štruktúru dreva, preniknúť hlboko do jeho štruktúry a dodať jeho povrchu hladký až hodvábny vzhľad. Na výber máte v tomto prípade odtiene čerešňa, dub, palisander, orech, teak a bezfarebný tón.

Nezabúdajte, že drevené konštrukcie je tiež vhodné chrániť pred pôsobením drevokazného hmyzu aj húb a to sa týka hlavne tých konštrukcií a objektov z dreva, ktoré sú umiestnené vo vonkajšom prostredí. V tomto smere vás nesklame insekticídny a fungicídny prípravok na drevo Drevosan Profi +. Bonusom navyše je protiplesňový účinok tohto produktu , ktorého použitím možno predísť znehodnoteniu drevených povrchov.