backSpäť

Skladujeme maliarske farby cez zimu

Poradíme vám, akým spôsobom by ste počas zimných mesiacov mali správne uskladniť farby. Z nášho článku sa dozviete, kde môžete farby v zime ponechať bez obáv a tiež na čo by ste pri ich zazimovaní mali dať pozor.


Zimné uskladnenie farieb


Pokiaľ farby nie sú uskladnené správne alebo na vhodnom mieste, nízke teploty im počas zimnej sezóny môžu výrazne uškodiť. Hlavným rizikom je zamrznutie farby a hoci väčšina farieb sa neskôr dá roztopiť, nie vždy si zachovajú svoje pôvodné vlastnosti a konzistenciu, v dôsledku čoho dávajú mnohí zákazníci prednosť kúpe novej farby. Ak teda chcete ušetriť, snažte sa zamrznutiu farieb predchádzať.

Prvým krokom je voľba primeraného miesta na zazimovanie farieb vo vašej domácnosti. Všeobecne platí, že by malo ísť o suchú lokalitu, kam nedopadá priveľa svetla a v ktorej je teplota síce nižšia, neklesá však pod bod mrazu. Najčastejšie sú preto farby na zimu skladované v pivniciach, alternatívne však môžete dať aj prednosť garáži, kôlni alebo povale, pokiaľ niektorý z uvedených priestorov spĺňa stanovené podmienky.
 

Odlišné riešenia pre rôzne druhy farieb


Mali by ste tiež vedieť, že kritériá adekvátneho zazimovania sa môžu líšiť v závislosti od typu farieb, ktoré máte v pláne v zime uskladniť. Interiérové farby spadajúce pod líniu Premio by mali byť uložené v miestnosti, v ktorej sa teplota vzduchu pohybuje v rozmedzí od 10 do 15 stupňov Celzia. Tým pádom sa netreba obávať toho, že by došlo k poškodeniu niektorej z interiérových farieb alebo k narušeniu ich konzistencie, či už ide o natónované farby v pestrých odtieňoch alebo biele farby Ekonomik, Thermo, Elegant či Expres.

Podobnými požiadavkami sa možno riadiť aj pri uskladnení latexových farieb obsahujúcich vodu, zatiaľčo v prípade olejových farieb platí, že sa vyznačujú lepšou odolnosťou voči nízkym teplotám. Taktiež nezabúdajte, že pri nespotrebovaných farbách, ktoré už boli riedené vodou je riziko zamrznutia počas zimy vyššie.

Ak sa teda rozhodnete zazimovať farbu, ktorá už bola otvorená a zatiaľ sa celá nespotrebovala, nemali by ste ju nechávať v plastovom vedierku respektíve v plechovke, v ktorej bola zakúpená. Nespotrebovanú farbu je totiž vhodnejšie preliať do nádoby s menším objemom, do ktorej sa nedostane vzduch. Pre lepšie tesnenie s minimálnym prísunom vzduchu môžete medzi farbu a pokrývku zvolenej nádoby vložiť taktiež kúsok igelitu a nádobu obsahujúcu farbu následne zazimovať dnom nahor.