backSpäť

Zazimovanie záhradného nábytku ľavou zadnou

Jeseň nám už pomaly, ale isto klope na dvere a s koncom letnej sezóny je potrebné myslieť na to, akým spôsobom zazimujete váš drevený záhradný nábytok. Pokiaľ ho plánujete využívať aj po budúce roky, nemali by ste jeho správne zazimovanie podceniť.


Ako pripraviť záhradný nábytok z dreva na zimu?


Aby si drevený nábytok zachoval svoj pôvodný vzhľad, vyžaduje si pravidelnú a primeranú údržbu. Jesenné dni pred príchodom zimy sú vzhľadom na svoju nižšiu mieru vlhkosti a príjemné teploty ideálnym obdobím na aplikáciu údržbového oleja, ako je napríklad impregnačný olej na drevo Limba z dielne spoločnosti Slovlak. Tento produkt na báze ľanového oleja preniká do hĺbky dreva, obnovuje staršie nátery a poskytuje nábytku z dreva primeranú ochranu pred vplyvom okolitého prostredia. Týmto spôsobom je možné predísť praskaniu nábytku a zachovať farebný odtieň dreva, či už ide o dub, čerešňu, orech, teak alebo palisander. Okrem týchto farieb je olej Limba dostupný taktiež v bezfarebnej verzii.

Skôr než sa pustíte do zazimovania záhradného nábytku, mali by ste si dať záležať na jeho čistote. Aj rôzne škvrny a nečistoty sa totiž môžu stať podnetom na tvorbu hniloby a plesne. Pre umytie nábytku vám poslúži kefa a mydlový čistiaci prostriedok, s brúsnym papierom zas vyhladíte jeho povrch. Kvalitnú starostlivosť a ochranu pred pôsobením poveternostných vplyvov zaručia drevenému záhradnému nábytku tiež lazúry na drevo Slovlux. Použiť možno tenkovrstovú lazúru Slovlux a priaznivci lesklých povrchov môžu siahnuť po uplynutí 24 hodín ešte po lakovej lazúre Slovlux.
 

Na čo pri uskladnení dreveného nábytku nezabúdať


V prvom rade je dôležité rozlíšiť, či je nábytok umiestnený vo vašej záhrade skutočne vyrobený z dreva alebo naopak z umelého respektíve syntetického ratanu. Ratanový nábytok je síce cenovo dostupnejší a spája sa s jednoduchšou starostlivosťou, na druhej strane sa vám však z dlhodobého hľadiska viac oplatí spoľahnúť na drevo, ktoré je odolnejším a kvalitnejším materiálom s dlhšou životnosťou.

Nielen praskanie, ale aj vysychanie môže mať na drevený záhradný nábytok negatívne účinky. Uskladnenie nábytku by ste preto nemali nechávať na poslednú chvíľu a je tiež dôležité zvoliť si pre tento účel vhodný priestor. Či sa už rozhodnete pre garáž, povalu alebo pivnicu, malo by ísť v každom prípade o miesto, ktoré je na jednej strane dostatočne suché a na druhej strane v ňom nedochádza k prehrievaniu počas vykurovania.

Z tohto dôvodu by mal do zvolenej miestnosti byť zabezpečený tiež pravidelný prísun čerstvého vzduchu. Naopak vám neodporúčame prikryť uskladnený nábytok igelitom alebo inou prikrývkou z plastu, keďže týmto spôsobom by sa na jeho povrchu postupom času a v dôsledku hromadiacej sa vlhkosti začala vytvárať pleseň a hniloba.