backSpäť

Maľujeme nábytok v domácnosti

Prezradíme vám tie najdôležitejšie informácie a ponúkneme praktické rady, vďaka ktorým zvládnete maľovanie nábytku u vás doma bez akýchkoľvek problémov. Poradíme tiež niekoľko užitočných produktov, ktoré počas maľovania zaručene oceníte.


Prečo a s čím možno nábytok možno maľovať


Nábytok staršieho dáta začne po určitom čase strácať svoj vzhľad a už nepôsobí takým estetickým dojmom, aký mal v čase, keď ste ho kupovali. Podobný problém sa však dá prakticky vyriešiť tým, že vášmu nábytku doprajete nový náter. To sa týka predovšetkým nábytku z dreva, v prípade potreby však možno premaľovať aj nábytok z iného materiálu. Na úvod je každopádne potrebné zbaviť zvolený kus nábytku nečistôt a predchádzajúceho náteru prostredníctvom šmirgľovania s brúsnym papierom. Postupujte dôkladne, zároveň si ale dajte pozor, aby nedošlo k poškodeniu povrchu nábytku.Nadbytočnú špinu a pozostatky brúsneho papiera možno z nábytku odstrániť aj s pomocou handričky. Maľovaný nábytok by mal byť suchý, čistý a odmastený. Výbornou voľbou pre transparentný náter dreveného interiérového nábytku je akrylátový lak na drevo Aqualak. Jeho prvý náter má penetračnú funkciu a preto sa riedi s vodou v pomere 9 dielov laku na 1 diel vody respektíve s ohľadom na nasiakavosť maľovaného materiálu, zatiaľčo druhý a prípadne tretí náter sa už nanáša neriedený. Každý náter potrebuje zasychať približne po dobu troch až piatich hodín a po zaschnutí sa dá opäť prebrúsiť.


Krásny vzhľad a dlhodobá životnosť pre váš nábytok


Ďalšiu možnosť vám pri maľovaní nábytku ponúka laková lazúra Slovlux od firmy Slovlak, ktorá sa vyznačuje svojou vysokou kvalitou, ochranným účinkom a dekoratívnym vzhľadom dodaným rôznym predmetom z dreva. Popri nábytku sa preto s lazúrou maľujú aj dvere, okná, ploty, balkóny, altánky či iné drevené prvky umiestnené vo vonkajšom alebo vnútornom prostredí. Náter máte k dispozícii buď v bezfarebnej verzii alebo farebných alternatívach pripomínajúcich prirodzené odtiene stromov, akými sú napríklad borovice, duby, čerešne, gaštany, mahagóny, pínie alebo červené smreky.

S pomocou lazúry nielen dodáte vášmu drevenému nábytku pololesklý alebo lesklý vzhľad, ale zároveň ho aj ochránite pred vlhkosťou. Alternatívne môžete pre penetráciu využiť tenkovrstvú lazúru Slovlux a následne pokračovať s dvomi či viacerými vrstvami lakovej lazúry. Platí, že každá vrstva si na zaschnutie vyžaduje aspoň 12 hodín a že výsledný odtieň maľovaného nábytku vychádza tak z kvality dreva, ako aj množstva vrstiev lazúry.