backSpäť

Ako vyrovnať steny do hladka?

Povrch, ktorý plánujete maľovať by nemal obsahovať nerovnosti, akým spôsobom však môžete získať hladké steny? Poradíme vám jednoduchú metódu, ktorú zvládnete u vás doma aj bez pomoci profesionálov.


Praktický postup pre riešenie nerovných stien

Nie je neobvyklé, ak sa postupom času vytvoria v steny ryhy alebo v nej opadaná omietka spôsobí nerovnosti. S podobným problémom sa stretávame predovšetkým pri starších omietkach respektíve pri podkladoch, ktoré už boli v minulosti opakovane maľované a nepoužil sa pri nich príliš kvalitný náter. Najvhodnejším riešením pre vyrovnanie stien do hladka je použiť tmel alebo sadru.

Nezabudnite však predtým zakryť podlahu aj nábytok v danej miestnosti s pomocou novín, zakrývacích fólií alebo opotrebovaných obliečok. Elektrické zástrčky, ako aj rámy okien a dverí sa oplatí oblepiť krepovými a lepiacimi páskami, aby ste tak predišli prípadnému poškodeniu alebo zašpineniu.

Nezaškodí tiež očistiť príslušnú stenu od prachu alebo ju umyť klasickými umývacími hubkami, v tomto prípade je však potrebné počkať, kým povrch vyschne. Pokiaľ sa v stene nachádzajú výraznejšie priehlbiny teda otvory s hĺbkou presahujúcou jeden a pol milimetra, tieto by ste mali zatmeliť opravnou stierkou a následne ich vyrovnať napríklad prostredníctvom štukatérskej špachtle. Tá vám poslúži aj pre premiešanie plošnej stierky, ktorá sa dá naniesť na celú stenu, ktorú sa chystáte vyrovnať. Pre efektívnejší výsledok je vhodné vytvoriť na ploche primerane hrubú vrstvu stierky.


Aké ďalšie kroky si vyrovnanie vyžaduje?

Po prestierkovaní a vyschnutí nanesenej vrstvy nasleduje uhladenie steny, ktoré možno vykonať špeciálnym hladidlom, ktorého hrana je gumená. Takzvané sťahovanie dodá podkladu nielen hladký povrch, ale aj rovnomernosť a súdržný vzhľad. Ten môžete ešte viac zdokonaliť prebrúsením steny, samozrejme až po zaschnutí predchádzajúcich vrstiev.

Ďalším bodom je maľovanie steny, pri ktorom by mal byť prvým prostriedkom, po ktorom siahnete, univerzálny penetračný náter Penakryl. Kvalitná penetrácia spevní podklad a zároveň zjednotí nasiakavosť vrchného náteru. Tento náter sa riedi s vodou buď v pomere jedna k jednej alebo jedna k dvom a v prostredí s primeranou teplotou a vlhkosťou vyschne v časovom intervale do 12 hodín.

V poslednom kroku nastáva čas pre použitie interiérovej maliarskej farby, pri ktorej vám odporúčame zvoliť si efektívnu oteruvzdornú farbu, pre ktorú je charakteristická výborná priedušnosť a krycia vlastnosť. Perfektným príkladom sú farby Premio, kde máte k dispozícii tak natónované farby Premio Color, ako aj viaceré alternatívy bielej farby, vrátane Premio Elegant s vysokým stupňom belosti, Premio Thermo s tepelnoizolačnou schopnosťou, umývateľného náteru Premio Expert alebo farby Premio Ekonomik, s ktorou zvládne pracovať aj začiatočník.