backSpäť

Matné alebo lesklé farby?

Uvažujete o maľovaní domácnosti a zamysleli ste sa nad tým, aký druh farby použiť? Odhalíme vám, v čom spočívajú výhody matných aj lesklých farieb, čím sa od seba odlišujú a kde všade ich možno uplatniť.


Dôležitosť stupňa lesku farieb


Okrem rozdelenia farieb na studené a teplé, rozlišujeme taktiež matné a lesklé farby. Stupeň lesku farby má veľký vplyv na výsledný odtieň, ktorý sa môže súčasne odlišovať v závislosti od typu povrchu, ktorý natierame. Všeobecne ale platí, že čím vyšším stupňom lesku zvolený odtieň disponuje, tým bude namaľovaná stena efektívnejšie chránená proti pôsobeniu vlhkosti a vplyvu okolitého prostredia.

Zároveň bude pôsobiť intenzívnejšie a jasnejšie, na druhej strane však tiež zviditeľní prípadné nerovnosti podkladu, na ktorý bude príliš lesklá farba nanášaná. Pokiaľ teda zatiaľ s maľovaním interiéru nemáte veľa skúseností, sú pre vás vhodnejšie matné odtiene, zatiaľčo pokročilí maliari môžu pokojne staviť na lesklé farby. Zaujímavosťou je, že občas natrafíte aj na označenie pololesklé farby, ktoré sa vzťahuje na nátery s menej intenzívnym leskom používané napríklad v kúpeľni, na chodbe a v detskej izbe.


Odlišnosti matných a lesklých farieb


Matné tóny sa vyznačujú minimálnym alebo žiadnym stupňom lesku a dodávajú priestoru pocit pohodlia a útulnosti. Sú obľúbenou voľbou pre maľovanie stropov a v mnohých domácnostiach pokrývajú steny obývačiek alebo spální. Matné farby zakryjú možné nedostatky steny, či už boli vytvorené jej prirodzenou štruktúrou alebo počas natierania.
 

Pre lesklé farby je charakteristický vysoký stupeň lesku, vďaka čomu sú výbornou voľbou pre pracovné a reprezentatívne priestory. Uplatnenie si však nájdu aj v prípade detskej izby či kuchyne. Lesklé odtiene odrážajú svetlo, v dôsledku čoho opticky zväčšujú priestor a hodia sa tak aj do menších miestností, ktorým dodajú zdanlivo nový rozmer.

Čo sa týka konkrétnych možností interiérových farieb, ktoré máte k dispozícii, odporúčame vám oteruvzdorné matné farby Premio Color, na ktorých zaujmú tak kvalitné krycie vlastnosti, ako aj výborná priedušnosť. Môžete si navyše vybrať zo širokej škály odtieňov podľa vlastnej preferencie, či už dáte prednosť vanilke, limetke, nezábudke, zázvoru alebo inému farebnému tónu. Ak by ste sa rozhodli pre bielu, dostupný je umývateľný náter Premio Expert, farba Premio Elegant s vyšším stupňpm belosti, Premio Thermo s výbornou termoizolačnou schopnosťou aj Premio Ekonomik, ktorá pozitívne prekvapí svojou jednoduchou spracovateľnosťou.