backSpäť

Farby, ktoré vám opticky zväčšia priestor

Budete u vás doma maľovať a hľadáte spôsob, ako možno aj menšej izbe dodať pocit priestrannosti? Poradíme vám, ktoré farby vám pri tomto zámere pomôžu a prezradíme aj ďalšie praktické tipy ohľadom maľovania a zväčšovania priestoru.


Optické triky s farbami


Oplatí sa vedieť, ako konkrétne farby fungujú a do ktorej skupiny farieb spadajú, aby ste pre maľovanie svojej domácnosti primerane zvolili tóny, ktoré pôsobia nielen esteticky, ale aj účelovo. V tom zohráva kľúčovú úlohu rozdelenie farieb na studené a teplé tóny. Ak chcete zvolenému priestoru dodať opticky na veľkosti, siahnite po studených tónom. K tým patria predovšetkým zelená, fialová a modrá farba.
 
Studené tóny pridajú vášmu interiéru opticky na veľkosti.

Pokiaľ sa vám naopak izba, ktorú budete maľovať, zdá príliš veľká a chcete, aby pôsobila intímnejšie alebo navodzovala pocit súkromia; k tomu vám poslúžia teplé odtiene, ako je napríklad žltá, červená alebo oranžová. Všeobecne teda môžeme povedať, že studené farby miestnosť opticky zväčšia, zatiaľčo tie teplé ju naopak zdanlivo zmenšia.
 
Ak chcete interiér opticky zmenšiť alebo zútulniť, siahnite po teplých odieňoch.

Nezabúdajte, že na konečný efekt má okrem farby vplyv aj osvetlenie izby, či už prirodzené alebo umelé. Svoju úlohu tiež zohráva nábytok, pri ktorom platí, že čím je ho v miestnosti viac, tým menšia bude vyzerať. Oplatí sa staviť na multifunkčné kusy nábytku a zaručiť, aby žiadny z nich nezaberal kompletnú stenu, spájajúc podlahu so stropom.


Farby (nielen) do vašej domácnosti


Ak hľadáte kvalitnú farbu, pri ktorej si možno vybrať z rôznych odtieňov, použite natónovanú farbu Premio Color, ktorej farebné spektrum sa nesie predovšetkým v tónoch kvetín, ako napríklad nezábudka, levanduľa alebo púpava. V prípade, že si na farebnosť naopak nepotrpíte alebo len plánujete mať biely strop bez ohľadu na farby na stenách; k dispozícii máte Premio Thermo s tepelnoizolačnými vlastnosťami, farbu s vyšším stupňom belosti zvanú Premio Elegant či Premio Expert, ktorá sa dá umývať.

Z praktického hľadiska sú ideálne ľahko kombinovateľné neutrálne odtiene a všeobecne platí, že tmavé farby dodajú harmonický vzhľad priestoru vyplnenému svetlým nábytkom a zase opačne. Čo sa týka farieb vhodných do jednotlivých miestností, v prípade obývačky sa obľube teší žltá, lososová a zelená, zatiaľčo v spálni bežne dominuje modrá, červená a fialová. Do kuchyne sa odporúča oranžová alebo červená v spojení s bielou, kým detská izba by mala byť farebná, aby podporovala detskú kreativitu a rozmýšľanie.