backSpäť

Vyvýšený záhon

Spôsobov ako vyrobiť vyvýšený záhon je veľmi veľa. Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek, určite vám prinesie veľkú radosť. Malé deti na ňom naučíte starostlivosti o rastliny, ktoré sa im za vynaloženú námahu odmenia bohatou úrodou, na ktorej si s radosťou pochutnajú.

Rozmery záhonu:  310cm dĺžka/ 160cm šírka/ 38cm výška


Materiál:

  • Drevené hranoly hrubé cca 5cm, široké cca 19cm,  4ks dlhé 3m, 2ks dlhé 1,5m, 4ks na spevnenie bokov - dlhé 40cm, široké 19cm, 2,5m dlhý tenší hranol napílený na 10ks na vnútorné spevnenie záhonu.
  • Ručná okružná píla
  • Vibračná brúska (alebo iná)
  • Fungicídny prípravok na ochranu dreva (napr. Drevosan)
  • Široký plochý štetec
  • Dlhé klince , kladivo
  • Lazúra na drevo (napr. Slovlux)
  • Netkaná textília
  • Drobné konáre (cca 4 fúriky) a hlina z kompostu a záhrady (cca 20 fúrikov)


Postup:

1.    Hranoly napílime okružnou pílou na požadované dĺžky, v našom prípade 4ks na dĺžku 3m a 4 ks na dĺžku 1,5m. Napílime aj krátke hranoly na spevnenie záhona.2.    Hranoly prebrúsime3.    Natrieme prípravkom proti drevokaznému hmyzu, hubám a plesniam4.    Hranoly rozložíme na požadované miesto , vytvoríme rám5.    V rohoch spojíme klincami6.    Potom položíme druhú vrstvu, tiež v rohoch spojíme klincami. Z vonkajšej strany rohy spevníme kratšími hranolmi7.    Z vnútornej strany rohy spevníme užšími hranolmi.  8.    Takto spevníme rám z vnútornej strany aj na dlhších stranách, po 2x a na kratších raz.9.    Rám natrieme ochrannou lazúrou na drevo (hranoly je lepšie natrieť ešte pred zmontovaním)10.    Z vnútornej strany rám vystelieme netkanou textíliou, prípadne nopovou fóliou, ktorá zabráni navlhnutiu dreva.11.    Do záhonu dáme drobné  konáre a suché listy, ktoré budú tvoriť drenážnu vrstvu. Pošliapeme ich (aby vrstva mala cca 10cm) a na
ne položíme netkané textíliu. Navozíme hlinu, ktorú miešame s kompostom v pomere 1:1.Nakoľko sme záhon chceli umiestniť v slnečnej časti záhrady, kde je svah, museli sme ho najskôr obkopať, podľa tvaru budúceho záhona.  Steny aj zem okolo záhonu sme potom vystlali netkanou textíliou a spevnili  starými drevenými hranolmi . Na zem sme navozili štrk.Deti práca s hlinou veľmi baví.  Nechajte ich sadiť, zašpiniť si ruky, mať radosť z dobre vykonanej práce. Je to tiež príležitosť naučiť ich zodpovednosti a starostlivosti o rastliny.

Nápis na záhon si môžete vytlačiť v PC a cez kopírovací papier preniesť na hranol. Potom už len vymaľujete tenkým špicatým štetcom, vodouriediteľnou farbou typu Slovakryl.