backSpäť

AKÉ FARBY SA HODIA DO KUCHYNE?

Plánujete maľovať kuchyňu, máte však pochybnosti o tom, aké farby sa do nej hodia? Zahoďte starosti za hlavu a prečítajte si náš článok, ktorý vás touto témou prevedie do najmenších podrobností.


Najobľúbenejšie farby v kuchyni


Podobne ako pri ostatných izbách, aj v kuchyni by mala vaša voľba padnúť na farbu, ktorá podporuje hlavné funkcie miestnosti, teda v prípade kuchyne, prípravu jedla a následné stravovanie. Všeobecne sa za týmto účelom do kuchyne viac hodia živé a energické farby v teplých odtieňoch. Príkladom je oranžová, ktorá podnecuje duchaplnú konverzáciu pri jedálenskom stole a zároveň zlepšuje apetít. Popritom vytvára hrejivú atmosféru, v ktorej sa budete cítiť príjemne a bez problémov ju môžete použiť aj v prípade, že vaša kuchyňa je spojená s obývačkou alebo spoločenskou miestnosťou.Chuť do jedla dodáva tiež červená, ktorá výborne vynikne v kombinácii s klasickou bielou. Hodí sa však predovšetkým do kuchyne väčších rozmerov, nakoľko môže maľovaný priestor opticky zmenšiť. Siahnuť môžete aj po ďalšej zo škály teplých farieb, žltej, ktorá vám do kuchyne vnesie atmosféru optimizmu a tiež svetlo, vďaka čomu si nájde využitie predovšetkým v tmavších kuchyniach a v súlade s drevenými materiálmi v odtieňoch hnedej.Pri voľbe vhodnej farby je výhodné zohľadniť taktiež veľkosť kuchyne a množstvo svetla, ktoré do nej dopadá. Tmavé alebo príliš výrazné farby nie sú totiž ideálne pre menšie kuchyne alebo kuchyne disponujúce menším množstvom prirodzeného osvetlenia. V tomto prípade stavte radšej na jemné pastelové alebo krémové odtiene. Čo sa týka druhu farby, k dispozícii máte napríklad rozličné odtiene natónovanej farby Premio Color alebo biele farby v podaní Premio Elegant s vyššou belosťou, umývateľnú Premio Expert či Premio Thermo obohatenú o kvalitné tepelnoizolačné vlastnosti.


Týmto farbám sa radšej vyhnite


Hoci aj s nasledovnými farbami sa v kuchyni stretneme, pri práci s nimi je treba byť opatrnejší a radšej si ich poriadne rozmyslieť, či sú skutočne pre našu kuchyňou tou najlepšou voľbou. Prvou z týchto farieb je modrá, ktorá má síce upokojujúci efekt, na druhej strane však môže pôsobiť až priveľmi nevľúdne a chladno. Okrem toho na rozdiel od teplých farieb chuť do jedla potláča, čo zrejme nepotrebujete pokiaľ sa nechystáte držať diétu. Platí ale aj, že modrá ako studená farba priestor opticky zväčšuje a ak ju teda už skutočne chcete v kuchyni použiť, môžete tak spraviť v prípade kuchyne menších rozmerov.

Podobne vám v kuchyni neodporúčame siahnuť ani po zelenej. Je síce pravda, že farba prírody navodzuje svieži a pozitívny dojem, zároveň však u mnohých ľudí evokuje nemocničné prostredie a vyvolá tak u nich napätie a následný odpor k jedlu.