backSpäť

AKO VYMAĽOVAŤ DETSKÚ IZBU?

Detská izba je priestorom, ktorý by mal rozvíjať fantáziu a kreativitu detí a súčasne miestom, v ktorom sa cítia útulne a v bezpečí. Na plnenie týchto funkcií majú popri zariadení izby zásadný vplyv aj farby a my si preto teraz odpovieme na otázku: Ako maľovať detskú izbu?


Základné pravidlá pri maľovaní detskej izby


Oproti iným miestnostiam plní detská izba viaceré účely a váš potomok v nej trávi najviac svojho času. Preto je podľa názoru odborníkov výhodné izbu rozdeliť na niekoľko častí a každú z nich namaľovať adekvátnou farbou. Časť určená pre spánok a odpočinok by mala byť ladená v upokojujúcich odtieňoch, zatiaľčo výraznejšie farby možno venovať zóne hier a sekciu pre štúdium vymaľovať vo farbách podporujúcich proces učenia.
Všeobecne sa dá povedať, že pri hyperaktívnych deťoch je vhodné vsadiť na studené odtiene zelenej, modrej alebo fialovej. Ak je vaša ratolesť naopak skôr introvertnejším typom, môžete ju rozveseliť hravými a priateľskými farbami v podaní oranžovej či zvedavo pôsobiacej žltej. Modrá bude pôsobiť na vašich potomkov upokojujúcim dojmom a zlepší ich sústredenie, červená ich naopak možno až príliš rozptýli.

Pre rozvoj kreatívneho myslenia odporúčame fialovú, kým zelenou možno motivovať pozitívny vzťah detí k prírode. Pri maľovaní detskej izby sa radšej vyhnite hnedej a sivej, nakoľko v očiach vášho syna alebo dcéry sú tieto odtiene fádne, nevýrazné a oproti iným nedisponujú stimulujúcim vplyvom na rozvíjanie pocitov a rozmýšľanie.

Bielou síce nič nepokazíte, z dlhodobého hľadiska sa však v tejto izbe oplatí staviť na farebnosť, ktorú vám ponúkajú prívetivé a príjemné tóny farieb Premio Color. Ktorú farbu z jej širokej farebnej palety si zvolíte, závisí samozrejme len od vás a prípadne od názoru vašich detí, ktorým je izba venovaná.

Aké farby pre chlapca a aké pre dievča?

Kedysi bolo bežné maľovať chlapčenskú izbu v odtieňoch modrej, zatiaľčo pre dievča sa volila ružová. Hoci táto tradícia prežíva aj naďalej, už zďaleka nie je jedinou, ktorou sa pri výbere farieb do detskej izby možno riadiť. V prípade chlapcov je napríklad veľmi trendovou popri modrej aj zelená či červená, pričom každá z týchto farieb sa dá prepojiť s bielou, hnedou alebo sivou či spestriť geometrickými vzormi, motívmi vesmíru, prírody, športu alebo iných tém, o ktoré váš syn prejavuje záujem.Pri dievčenskej izbe to s ružovou určite netreba preháňať a ak ju do priestoru chcete zakomponovať, použite ju radšej na doplnky. Ideálne je voliť kombinácie dvoch vzájomne sa dopĺňajúcich farieb, ako je napríklad zelená s fialovou alebo modrá s červenou. Podobne ako pri chlapcoch, aj pri dievčatách možno výsledok spestriť tematickými tapetami a nezabúdať pri výbere farby na záľuby a preferencie vašej dcéry.