backSpäť

Akú farbu do spálne, aby sme sa dobre vyspali a opticky ju zväčšili?

Spálňa je priestorom, v ktorom by ste sa mali cítiť pohodlne a kde si môžete dopriať zaslúžený odpočinok aj kvalitný spánok. Ak chcete, aby vaša spálňa pôsobila väčšia než v skutočnosti je, stačí sa držať niekoľkých jednoduchých rád, ktoré vám predstavujeme v našom článku:


Inšpirácie do vašej spálne


V prvom rade by ste spálňu mali odbremeniť od nábytku a predmetov, ktoré v nej nepotrebujete alebo si nájdu využitie v iných miestnostiach. Platí totiž, že čím plnšia je izba, tým menšia sa bude zdať, bez ohľadu na jej skutočné rozmery. Môžete tiež využívať nábytok, ktorý plní viac funkcií súčasne, vďaka čomu nebude nutné mať osobitný kus nábytku pre každú fuknciu zvlášť. Napríklad posteľ vám zároveň vie poslúžiť ako úložný priestor alebo komoda s bielizňou ako základňa pre postavenie televízora či kozmetický stolík.

Pokiaľ je vaším cieľom optické zväčšenie spálne, mali by ste tiež dbať nato, aby jej jednotlivé prvky nezaberali celú stenu a nesiahali od podlahy až po strop. To sa týka nielen skríň, ale aj záclon a závesov na oknách. Pohrať sa dá i so svetlom, ktoré možno dodať spálni strategicky umiestneným nástenným zrkadlom alebo niekoľkými lampami vo viacerých bodoch miestnosti použitých namiesto prehnane veľkého lustra. Svetlejší efekt vám v spálni vytvorí aj lesklý alebo priesvitný nábytok, či už stavíte pri voľbe materiálu na sklo alebo na plast.


Farby: kľúčový prvok veľkosti spálne


Na celkový dojem izby majú popri svetle veľký vplyv tiež farby, či už máme na mysli farby stien alebo nábytku a doplnkov. Je známym faktom, že studené farby, ku ktorým zaraďujeme predovšetkým modrú, fialovú a zelenú; priestor opticky zväčšujú. Teplé odtiene, ako napríklad žltá, červená či oranžová majú opačný efekt. Príliš tmavá spálňa môže vyzerať až príliš ponuro, zatiaľčo spálňa v žiarivých farbách vás zrejme nenechá spať. Preto je vhodné nájsť medzi studenými a teplými odtieňmi rovnováhu a v spálni ich vhodne skombinovať.


Výskum realizovaný na vzroke 2000 mužov a žien
Zdroj: 05/2013, Travelodge


Aké farby sa hodia do spálne?


Pri tejto otázke je samozrejme dôležitý osobný vkus a preferencie, hoci vo všeobecnosti sa najväčšej obľube v spálni teší klasická biela. K tej sa hodí tak upokojujúca modrá, pozitívne naladená žltá, prírodu pripomínajúca zelená aj vzrušujúca červená, ktorá priestor zahreje a súčasne má pozitívny efekt na sexuálny apetít. Výborným riešením je tiež pri maľovaní spálne vsadiť na viaceré, vzájomne sa dopĺňajúce a harmóniu vytvárajúce odtiene jednej farby.

TIP: Objavte interiérové farby Slovakryl

Nielen pri izbách s nižším stropom by ste sa mali riadiť zásadou, pri ktorej strop ponecháte v svetlom odtieni aj pri tmavších stenách. Pre tento účel sú skvelým pomocníkom biele farby z dielne spoločnosti Slovlak, z ktorých si môžete zvoliť umývateľnú farbu Premio Expert, Premio Elegant charakteristickú svojou vyššou belosťou alebo Premio Thermo, ktorá disponuje kvalitnou tepelnoizolačnou charakteristikou.

Čo sa týka pestrých farebných odtieňov, v tomto smere siahnite po natónovaných farbách Premio Color, ktorých dostupné farebné spektrum je skutočne široké a zahŕňa okrem iného prírodou inšpirované odtiene jazmínu, nezábudky, pistácie, prvosienky alebo ibišteka.