backSpäť

Interiérové farby 2018

Držať krok s módnymi trendami sa dá nielen pri voľbe vášho outfitu, ale aj interiérového dizajnu. Prečítajte si, aké interiérové farby sú tento rok trendové a ako možno dodať vašej domácnosti nádych modernosti, útulnosti a elegancie.


Farba roka podľa Pantone


Pri voľbe farby roka patrí hlavné slovo inštitútu Pantone Color Institute so sídlom v New Yorku. Minulý rok sa niesol v znamení farby Grenery, teda zelenej ladenej do žlta, zatiaľčo rok predtým boli v kurze ružová a svetlomodrá. Tentokrát sa farbou roka podľa výberu týchto odborníkov zo sveta farebných trendov, stáva výrazný fialový odtieň Ultra Violet reprezentujúci vizionárske a tvorivé myslenie, inovatívnosť aj tajomnosť. Dynamická fialová spájajúca v sebe červenú s modrou je tiež farbou kráľov, podporuje chuť experimentovať a v jej odtieňoch sú ladené fialky, hycianty aj voňavá levanduľa.Čo sa týka využitia v interiéri, s fialovou treba narábať opatrne. Pokiaľ si ju zvolíte pre maľovanie celej miestnosti, opticky ju tým zmenšíte, nakoľko ide o studenú farbu. Je preto vhodnejšie využiť fialovú len pri jednej alebo dvoch stenách izby, zatiaľčo na zvyšných spolu so stropom ponecháte klasickú bielu. Nakoľko fialová podnecuje kreativitu a pokrok, nájde si využitie predovšetkým v pracovni alebo priestore používanom pre štúdium. Ak chcete schudnúť, môžete po nej siahnuť i v kuchyni, keďže vám zníži apetít. Niektorí ľudia si na fialovú potrpia aj v spálni, tu však môže mať rušivý efekt na spánok, preto jej radšej venujte menšie plochy alebo doplnky, ako sú vankúše či koberec.   


Viac trendov v interiérových farbách


Popri farbe roka venuje Pantone pozornosť aj módnym farebným kombináciám vytvárajúcim spolu niekoľko farebných paliet. Z nich si môžete zvoliť napríklad teplé spojenie zemitej hnedej s ružovou, vzájomne sa dopĺňajúcu studenú modrú s teplou oranžovou, metalické odtiene obohatené o červenú, pozitívne naladenú žltú s limetkovou zelenou alebo terakotové farby spestrené červenou, čiernou alebo žltou.

Nemenej trendové sú v roku 2018 tóny zelenej ladené do sivej, ktoré reprezentuje napríklad farba machu alebo listov šalvie. V spálni či obývacej izbe vám vytvoria príjemnú oddychovú atmosféru, pričom platí, že svetlejšie verzie farby sa hodia na väčšie plochy, zatiaľčo tmavšie radšej použite na zvýraznenie jednotlivých prvkov miestnosti.  V móde je tento rok taktiež kombinácia karmínovo červenej s bielou, keďže vzájomne navodzujú dojem útulnosti a modernosti. Aby priestor v týchto farbách pôsobil dostatočne vyvážene, odporúčame namaľovať v červených odtieňoch len časť steny alebo niektoré steny, či si už tieto farby zvolíte do obývačky, jedálne alebo pracovne.

Už ste sa rozhodli, ktorú trendovú interiérovú farbu si zvolíte pre vašu domácnosť? Skúste natónované maliarske farby Premio Color, ktoré sa vyznačujú vynikajúcimi krycími schopnosťami a výbornou priedušnosťou. Dostupné sú v početných a pestrých tónoch kvetín a rastlín, pričom ich využijete rovnako dobre v pracovných a reprezentatívnych miestnostiach, ako aj obývačke alebo detskej izbe.

Zdroj fotografií: Pinterest.com