backSpäť

Ako funguje penetračný náter? Je vlastne potrebný?

Nemusíte byť špecialistom, aby ste poznali penetračný náter. Nie vždy je však jasné, za akým účelom sa používa, akým spôsobom funguje alebo či je naozaj nevyhnutný. Pokračujte v čítaní a zistíte to spolu s nami.


Penetračný náter pre začiatočníkov


Najprv by sme si mali ujasniť, čo penetračný náter je, aké sú jeho hlavné charakteristiky a kedy sa v praxi používa. Predstavuje tekutinu, ktorej najdôležitejšou úlohou je zjednotiť a spevniť povrch, na ktorý budeme nanášať nový náter. Prenikaním do podkladu taktiež zaručuje jeho stálosť a nasiakavosť, vďaka čomu bude ďalšie maľovanie jednoduchšie a náter sa do daného materiálu lepšie vpije a dlhšie udrží.

Penetračný náter má široké využitie tak v interiéri, ako aj exteriéri. Poslúži vám pri stenách, z ktorých bol odstránený prvotný náter a podobne funguje ako prvok pre spojenie povrchu a nového náteru. Vo vonkajšom prostredí náter ochráni drevené podklady pred účinkami vlhkosti, UV žiarenia a rôznych poveternostných pomerov. Zabraňuje praskaniu ďalšej vrstvy náteru, vyrovnáva savosť použitého materiálu a udržiava ho čistejší.

Vzhľadom na spomenuté vlastnosti penetračného náteru, odborníci neodporúčajú prácu s ním počas maľovania vynechať. Tento krok je rovnako dôležitý ako príprava priestoru určeného k maľovaniu, očistenie steny či odstránenie možných nerovností v povrchu. Na penetráciu preto nezabúdajte, uľahčí vám maľovanie a z dlhodobého hľadiska ju rozhodne oceníte.


Voľba ideálneho penetračného náteru


Je dôležité vedieť, že určitý typ penetračného náteru sa nemusí hodiť pre všetky druhy podkladov, na ktoré ho môžeme nanášať. Tým pádom je potrebné zvoliť náter podľa povrchu a zobrať do úvahy aj ďalšie aspekty. Budete požadovať hĺbkovú penetráciu alebo nie je potrebná? Vyberiete si univerzálny či spevňujúci náter a je pre vás vhodnejší náter používaný v prípade nasiakavého alebo nenasiakavého materiálu? Všeobecne platí, že filtračné nátery sú najlepšou ochranou pred zašpinením nikotínom, kým impregnačný náter je určený primárne na drevo ako jeho ochrana pred vplyvom počasia.



Pokiaľ budete maľovať na nasiakavé minerálne podklady, siahnite po akrylátovom penetračnom nátere. Ten je vhodný aj pre omietky, pri ktorých oceníte univerzálny penetračný náter Penakryl. Náter je bezfarebný, možno ho aplikovať v interiéri a tiež exteriéri a to tak na nový, ako aj starší povrch. Ako penetrácia vám súčasne poslúži počas maľovania fasády, pred použitím akrylátových tmelov alebo maľovaním s pomocou farieb určených do vnútorného aj vonkajšieho prostredia.

Podklad, na ktorý Penakryl nanesiete, musí byť samozrejme čistý a suchý a v prípade, že ide o novú vápennú omietku, mali by ste ju najprv nechať vyzrieť. V otázke riedenia náteru vodou postupujte podľa odporúčaní výrobcu a pamäjte, že použitý pomer závisí od stupňa nasiakavosti daného podkladu. Pre nanesenie produktu sa dá použiť striekacia pišťoľ, valček či maliarsky štetec. Jeho vyschnutie trvá približne dvanásť hodín, je ale dôležité, aby sa realizovalo v prostredí s relatívnou vlhkosťou a teplotou v rozpätí od 5 do 25 stupňov Celzia.