backSpäť

Ako funguje a prečo používať penetračný náter

Možno ste sa už pri téme maľovania stretli s pojmom penetračný náter. Viete však, čo presne sa pod týmto výrazom ukrýva? Načo podobný náter slúži, ako ho aplikovať a aké sú výhody jeho použitia? Na tieto a ďalšie otázky nájdete odpovede v našom najnovšom článku.


Čo je penetračný náter a ako pôsobí?

Zjednodušene by sme mohli povedať, že ide o kvapalnú látku, ktorá spevňuje materiál, s ktorým pracujeme. Penetračný náter taktiež zjednocuje nasiakavosť tohto materiálu a zjednodušuje nanášanie ďalších vrstiev náteru, ktoré sa tak stanú priľnavejšie, ľahšie sa nanášajú a zároveň sa na povrchu lepšie udržia. Penetrácia funguje tým spôsobom, že počas nej účinnná zložka náteru vniká do povrchu a tým pádom zaručuje jeho pevnosť, zjednotenie nasiakavosti a stálosť jeho hlavných charakteristík.


Aký penetračný náter si vybrať?

Existujú viaceré druhy penetračných náterov, ktoré sa od seba odlišujú predovšetkým v praktickom použití a v otázke materiálu použitého podkladu. Rozoznávame tak univerzálne alebo spevňujúce nátery, ako aj nátery určené pre nasiakavé alebo nenasiakavé podklady. Pre záruku čistoty pred znečisťujúcimi látkami ako sú sadze či nikotín, sú ideálne filtračné nátery, zatiaľčo k práci s omietkou, drevom alebo betónom sa hodí akrylátový penetračný náter. Ak je vaším hlavným zámerom ochrániť drevený materiál pred pôsobením počasia a UV žiarenia, vyskúšajte impregnančný náter.

Odporúčame vám siahnuť po bezfarebnom penetračnom nátere Penakryl, ktorý charakterizuje univerzálne použitie vo vnútornom i vonkajšom prostredí a je zárukou pevnosti nasledujúceho náteru a jeho adekvátnejšieho vsiaknutia do steny. Možno ho využiť tak na nový, ako aj starý podklad a poslúži ako penetračná látka pred nanesením interiérových aj exteriérových farieb, lepidiel, akrylátových tmelov či omietok pri maľovaní fasády.

Skôr než začnete s aplikáciou Penakrylu, uistite sa, že je povrch, na ktorý ho nanesiete je primerane čistý a suchý, pričom prípadné nečistoty odstránite s pomocou obyčajnej mydlovej vody. V prípade nových vápenných omietok je potrebné s použitím penetračného náteru počkať aspoň mesiac a následne ho riediť s vodou v závislosti od nasiakavosti povrchu v pomere jedna k jednej alebo jedna k dvom.

K nanášaniu penetračného náteru možno využiť maliarsky štetec, valček alebo striekaciu pištoľ. V zásade platí, že pri riedení je vhodné riadiť sa odporúčaniami výrobcu a že náter by mal vyschnúť do dvanástich hodín od nanesenia. Tento čas sa však môže predĺžiť, pokiaľ je natretý povrch situovaný v mieste s vyššou vlhkosťou a nižšou teplotou, preto by ste sa podobným lokalitám mali pri maľovaní, pokiaľ možno, vyhnúť.