Budmerický kaštieľ

Poznáte Budmerice? O Budmericiach väčšina z nás vedela len z pesničky Karola Duchoňa – Dievča z Budmeríc. No táto obec sa môže pýšiť aj iným skvostom. Dominantou Budmeríc, ležiacich v Bratislavskom samosprávnom kraji, pod kopcami Malých Karpát, je kaštieľ postavený v roku 1889 grófom Jánom Pálffym.

Pálffy ho dal postaviť ako svoje letné sídlo, ktoré vďaka neďalekej bažantnici a okolitým lesom plných zveri, využíval aj pre svoju záľubu v poľovaní. Tento kaštieľ bol súčasťou jeho panstva Červený kameň. Bol postavený v kombinácii viacerých slohov a inšpirovaný zámkami na rieke Loira vo Francúzsku. Okolie kaštieľa dotvára nádherný anglický park a popri ceste vedúcej na spomínaný hrad Červený kameň dal gróf Pálffy postaviť aj kaplnku Panne Márii Lurdskej. Po smrti Jána Pálffyho (1934) kaštieľ zdedil jeho syn Pavol. No ten v roku 1945 emigroval a kaštieľ bol znárodnený.Hoci je Budmerický kaštieľ zapísaný v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok, málokto ho poznal, či priamo navštívil. Až do roku 2011 totiž slúžil ako Dom slovenských spisovateľov a pre verejnosť nebol prístupný. V súčasnosti je už ale v pôsobnosti MK SR a prevádzku zabezpečuje Slovenské národne múzeum – Múzeum Červený Kameň. Po poslednej rekonštrukcii (2014 - 2015) je už sprístupnený a expozície kaštieľa sú teda dostupné všetkým návštevníkom.Na spomínanej rekonštrukcii kaštieľa sa podieľala aj naša spoločnosť SLOVLAK Košeca, a.s..
Pri obnove vnútorných reprezentačných priestorov bola použitá interiérová maliarska farba Premio EKONOMIK z našej dielne. Táto biela interiérová farba je určená na bežné použitie, vyznačuje sa dobrou krycou schopnosťou a ľahkou spracovateľnosťou. Keďže ponúka dostatočnú bielosť nielen pre úžitkové priestory ako chodby, garáže, predajne ale aj pre obytné priestory, bolo v tomto prípade Premio EKONOMIK tou správnou variantou.