backSpäť

Ako bojovať s koróziou a zvíťaziť?

Je známym faktom, že objekty z kovu sú náchylné ku korózii a hrdzaveniu. Nie každý však vie, že podobnému procesu sa dá pomerne jednoducho zabrániť alebo s ním bojovať, pokiaľ už vaše kovové predmety napadol.

 

Čo je korózia a ako s ňou možno bojovať

Korózia je prirodzeným javom, ktorému časom pod vplyvom poveternostných podmienok a pri kontakte s vodou a vlhkosťou podlieha väčšina kovov. Spája sa s chemickými zmenami, ktorých pôsobením sa poškodzuje povrchová štruktúra kovov a mení sa ich vzhľad. Jednou z najviditeľnejších foriem korózie je hrdzavenie teda vytváranie hrdze na povrchu kovového materiálu, čím sa k jeho pôvodnej farbe pridáva červenkavý až hnedastý odtieň.

Jednou z možností prevencie korózie je umiestnenie kovového predmetu do prostredia s dostatočným vetraním a minimálnou vlhkosťou, ktorú možno znížiť napríklad s pomocou pohlcovačov vlhkosti. Ďalšou alternatívou je pokrytie kovu vrstvou iného druhu kovu. Táto metóda sa nazýva galvanizácia a využíva sa pre ňu predovšetkým nikel, chróm a zinok. Pracuje sa s ňou napríklad pri produkcii plechov, drôtov alebo súčiastok používaných pre potreby automobilového priemyslu.

Pre použitie v domácnosti je však oveľa praktickejším a tiež cenovo výhodnejším riešením naniesť na kovový povrch špeciálny náter odolný proti kórozii. Podobný náter izoluje kov od okolitého prostredia a zároveň zabraňuje prenikaniu vlhkosti a vzniku oxidácie.


Antikorózne náterové farby a ich použitie



Na pomoc vám pri predchádzaní korózii prichádza špeciálna antikorózna syntetická farba Korozal základ S2000 od spoločnosti Slovlak, ktorá poskytuje základný náter na kovy umiestnené v interiéri aj exteriéri. Zároveň poslúži tiež pri objektoch, ktoré už korózia postihla a možno ho využiť aj pre náter betónu a dreva.

Odporúčame vyskúšať takisto antikoróznu farbu Renokov s efektom 2 v 1, nakoľko pôsobí súčasne ako základný aj vrchný náter. Túto farbu využijete pri nátere nových, ako aj čiastočne skorodovaných kovových plotov, brán, striech, stĺpov a ďalších objektov. Dostupná je vo viacerých odtieňoch, vrátane čiernej, hnedej, červenej, šedej, zelenej a červenohnedej.

Pri práci s antikoróznymi farbami je dôležité najprv dostatočne kvalitne očistiť kovový povrch, s ktorým budeme narábať, od možných nečistôt a mastnoty. Pokiaľ sa na jeho časti už nachádza korózia, môžete sa ju pokúsiť mechanicky odstrániť napríklad s pomocou brúsneho papiera, brúsky alebo drôtenej kefy.

Následne sa farba dostatočne premieša a môže sa začať s natieraním. Pre dlhodobejší efekt je výhodnejšie naniesť aspoň dve vrstvy antikoróznej farby, medzi ktorými by mal byť interval zasychania v prípade Korozalu aspoň tri hodiny a pokiaľ pracujete s Renokovom, zasychanie potrvá približne dvanásť hodín. Majte na pamäti, že náter by ste mali natierať v prostredí s adekvátnou teplotou, keďže zasychanie sa môže spomaliť v dôsledku nízkej teploty a vyššej vlhkosti.

Aplikujte tento postup na predmety z kovu vo vonkajšom prostredí a vašej domácnosti a tak úspešne zvíťazíte nad koróziou.